Presidenti i SHBA Joe Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris folën me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të martën në mëngjes – disa ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se Rusia do të aneksonte katër territore ukrainase pas të ashtuquajturave referendume që u hodhën poshtë botërisht si “një mashtrim” nga Ukraina dhe vendet perëndimore.

Biden dhe Harris theksuan “se Shtetet e Bashkuara nuk do ta njohin kurrë aneksimin e supozuar të Rusisë të territorit ukrainas” dhe Biden “pohoi gatishmërinë e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për të imponuar kosto të rënda ndaj çdo individi, entiteti ose vendi që ofron mbështetje për aneksimin e supozuar të Rusisë”, tha një njoftim i Shtëpisë së Bardhë.

Biden përsëriti përkushtimin e vendit të tij për të mbështetur Ukrainën dhe udhëheqësit diskutuan një paketë të re të ndihmës për sigurinë prej 625 milionë dollarësh, e cila përfshin katër sisteme të tjera raketash, të njohura si Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS), si dhe obus dhe municione shtesë, siç raportoi CNN.

Ata diskutuan gjithashtu një marrëveshje për eksportin e grurit dhe “përpjekjet e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për të mbledhur botën pas përpjekjeve të Ukrainës për të mbrojtur lirinë dhe demokracinë e saj, siç parashikohet në Kartën e Kombeve të Bashkuara”, thuhet në lexim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb