Temperaturat ekstreme në Kanada, kanë shkaktuar deri më tani 486 viktima. Sipas mediave të huaja, temperaturat në disa qytete të vendit janë regjistruar deri në 49.6 gradë Celsius, e kjo është e pazakontë, për një vend që në pjesën më të madhe të vitit mbulohet nga akulli e dëbora.

Autoritetet shëndetësore thonë se më shumë se çereku i viktimave janë shënuar në qytetin Vankuver. Statistikat tregojnë se vdekjet janë shtuar me gati 200% krahasuar me kushtet normale. Nga krahu tjetër, i nxehti, ka shkaktuar qindra vatra zjarri.

Viktima, janë shënuar edhe në SHBA, pasi i nxehti ka mbërthyer rajonet që shtrihen përgjatë brigjeve të Paqësorit.

Në Shtetet federale të Uashingtonit dhe Oregonit, numërohen 79 viktima gjatë këtyre ditëve, kur janë shënuar edhe nivele historike temperaturash deri në 50 gradë Celsius.

Edhe në Nju Jork, termometri ka shënuar këto ditë deri 41 gradë Celsius. Me të nxehtin e pazakontë po përballen dhjetëra qytete të Siberisë, ku temperaturat kanë arritur deri në 40 gradë, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb