Viti i kaluar ishte më i nxehti i regjistruar në të gjithë Evropën, duke thyer shenjën e lartë të mëparshme me një distancë të konsiderueshme, thonë shkencëtarët.

Temperaturat në të gjithë rajonin ishin më shumë se 1.9C mbi mesataren afatgjatë midis 1981 dhe 2010.

Raporti i Gjendjes së Klimës 2020 nga Shoqëria Meteorologjike Amerikane thotë se temperaturat në Arktik gjithashtu po rriten me shpejtësi.

Raportet në fillim të këtij viti kishin konfirmuar se viti 2020 ishte më i nxehti në Evropë i regjistruar dhe një nga tre më të nxehtë në nivel global. Këto të dhëna të reja tregojnë se marzhi i temperaturës së Evropës gjatë viteve të mëparshme ishte dukshëm më i madh nga sa mendohej.

Viti jo vetëm që ishte 1.9C mbi mesataren afatgjatë, ishte më shumë se 0.5C më i madh se niveli i lartë i mëparshëm.

“Ky nivel i diferencës me mesataren e mëparshme afatgjatë, i cili është një ndryshim i madh, është diçka shqetësuese. Temperaturat që po rriten, ngjarjet ekstreme, valët e nxehtësisë që po shohim këtë vit, dhe vitin e kaluar gjithashtu. Ne po i shohim këto përgjigje në të gjithë botë”- tha Dr Robert Dunn, një shkencëtar i lartë i klimës në Mbretërinë e Bashkuar.

Studiues të tjerë ranë dakord se shkalla e nxehtësisë rekord në Evropë ishte shqetësuese.

“Shuma me të cilën është tejkaluar rekordi i mëparshëm duhet të na shqetësojë të gjithëve,” tha Prof Gabi Hegerl, profesor i shkencës së sistemit të klimës në Universitetin e Edinburgut, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb