IRAN

Pavarësisht se situata e tensionuar mes Iranit dhe SHBA-së është tejkaluar ose harruar, Presidenti i vendit diktatorial  Hassan Rouhani ka ndezuar sërish debat me një deklaratë.
Rouhani shprehet se Irani e tejkaloi presionin maksimal të SHBA-së dhe u tregua se presioni i tyre nuk ndikon dot mbi popullin iranian.
Më tej Presidenti iranian shprehet se Irani nuk do të negociojë kurrë me SHBA nën presion apo në pozitëne më të dobëtit.

”Pavarësisht se situata është më e vështirë se vitin e kaluar, të gjithë indikatorët treguan se ne tejkaluam maksimumin e presionit amerikan. Qartazi amerikanët e kanë kuptuar që kanë zgjedhur është e gabuar dhe nuk di ndikojë tek populli iranian.
Teherani nuk do të negociojë kurrë nën presion. Irani nuk do t’i jepet presionit Amerikan dhe nuk do të negociojmë në pozicionin e më të dobëtit.”- tha Rouhani.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb