Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë vijojnë të jenë në rritje. Së fundmi Kina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të mos e nënvlerësuar Rusinë.

Pekini beson se për të zgjidhur çështjen e krizës është e nevojshme të kthehen në pikën origjinale të Marrëveshjes së Re të Minskut, ndërsa të gjitha palët duhet të braktisin plotësisht mentalitetin e Luftës së Ftohtë dhe të formojnë një mekanizëm të balancuar, efektiv dhe efektiv të sigurisë evropiane, të qëndrueshme përmes negociatave.

Ministri i Jashtëm, Wang Yi tha në një bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken se Rusia të duhet të merren seriozisht.

‘Shqetësimet e Rusisë duhet të merren seriozisht dhe të zgjidhen. Mos e nënvlerësoni’, ka thënë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: