Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka ftuar Joe Biden dhe Vladimir Putin të takohen me të mes tensioneve me Rusinë përgjatë kufirit, tha të premten një nga këshilltarët e tij të ngushtë.

“Ne jemi ende në pritje të përgjigjes nga pala ruse, por partnerët tanë amerikanë e kanë mirëpritur propozimin tonë me njëfarë interesi,” tha shefi i administratës presidenciale të Ukrainës, Andriy Iermak në një ngjarje të organizuar nga Këshilli Atlantik i SHBA-së.

Kievi ka propozuar që takimi të mbahet virtualisht.

“Unë mendoj se është një pozicion proaktiv, duke përfshirë Ukrainën në negociata. Nëse është një çështje e diskutimit të arkitekturës së sigurisë në Evropë, është e nevojshme të përfshihet Ukraina,” shtoi Iermak.

Zyrtarët nga Uashingtoni dhe Moska u mblodhën në Gjenevë, Zvicër, në fillim të kësaj jave për të diskutuar sigurinë, e cila u pasua nga bisedimet midis Rusisë dhe NATO-s.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: