Dy raketa të lëshuara nga Libani të mërkurën goditën Izraelin, i cili u përgjigj me zjarr artilerie në mes të tensioneve të rritura rajonale mbi një sulm të dyshuar iranian ndaj një cisternë nafte në Gjirin javën e kaluar.

Shërbimi i ambulancës kombëtare izraelite Magen David Adom tha se nuk kishte viktima në anën izraelite të kufirit kodrinor, ku raketat ndezën një zjarr me furça.

Rak

 

Nuk ka marrë asnjë përgjegjësi të menjëhershme për sulmin me raketa, të nisur nga një zonë në jug të Libanit nën ndikimin e guerilëve të Hezbollahut të mbështetur nga Irani.

 

Në një deklaratë, ushtria izraelite tha se tre raketa u lëshuan nga Libani, me njëra që nuk ishte pranë kufirit izraelit dhe të tjerat goditën brenda Izraelit. Dëshmitarët në Liban gjithashtu raportuan se disa raketa u lëshuan kundër Izraelit.

 

“Në përgjigje, forcat e artilerisë (izraelite) sulmuan territorin libanez,” tha ushtria. Rreth dy orë pas granatimit fillestar, ushtria tha se artileria e saj kishte qëlluar përsëri mbi objektivat, të cilat nuk i kishte identifikuar, përgjatë kufirit.

 

Ushtria libaneze tha se sulmet hakmarrëse izraelite, të cilat u shtrinë në disa fshatra në jug të Libanit, kishin çuar në një zjarr në qytetin Rashaya al-Fokh. Ishte duke u hetuar për të gjetur se kush i kishte lëshuar raketat nga Libani.

 

Forca e Përkohshme e Kombeve të Bashkuara në Liban tha se Shefi i Misionit dhe Komandanti i Forcës, Gjeneral Major Stefano Del Col, ishte në kontakt me të dyja palët.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb