Kosova ka deklaruar se është e gatshme të krijojë një asociacion të pesë komunave me shumicë serbe në veri të vendit, në mënyrë që të zhbllokojë bisedimet me Beogradin.

Sipas kritikëve, kjo lëvizje do mund t’i japë Serbisë një dorë të përhershme në politikën e Kosovës, por është një pjesë kyçe e një marrëveshjeje të vitit 2013, të mbështetur nga Perëndimi për të normalizuar marrëdhëniet midis dy vendeve.

Ndërsa shumica e shteteve anëtare të BE-së e njohin Kosovën si një komb sovran, Serbia refuzon ta bëjë këtë, duke ende zyrtarisht duke pohuar se është pjesë e territorit të tyre.

Edhe ose shumica e shteteve anëtare të BE-së e njohin Kosovën si shtet sovran, Serbia refuzon ta bëjë këtë, duke e pohuar se është pjesë e territorit të tyre.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, u ka kërkuar ligjvënësve në Beograd që të pranojnë lëvizjet diplomatike, duke paralajmëruar se kombi do të përballet me pasoja të rënda nëse nuk e bëjnë këtë.

“A do të bëheshim një paria evropiane? Po, do të bëheshim. Të izoluar plotësisht, askush nuk do të fliste me ne. Ne nuk do të kishim akses në asnjë fond, ju nuk mund të funksiononi vetëm në botën moderne.”

Megjithatë, nacionalistët serbë e konsiderojnë të papranueshme çdo lëvizje drejt njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe ia bënë të ditur zemërimin Vuçiçit në parlament.

Kjo ngjarje u pasua me demonstrata në Beograd kundër çdo mirëkuptimi politik që po arrihet me Prishtinën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb