LONDËR

Ambasadori i Myanmarit në Londër ka kaluar natën në makinën e tij, pasi tha se ai ishte larguar nga ambasada e tij.

Kyav Zvar Minn tha se stafit iu kërkua të largohej nga ndërtesa nga atasheu ushtarak i Mianmarit të mërkurën në mbrëmje dhe atij iu tha se ai nuk ishte më përfaqësuesi i vendit. Ushtria e Mianmarit mori pushtetin në një grusht shteti në 1 shkurt, duke shkaktuar javë të tëra protestash dhe përshkallëzuar dhunën në shtetin aziatik, shkruan BBC.

Kyav Zvar Minn ka bërë thirrje që udhëheqësja e rrëzuar nga pushteti Aung San Suu Kyi të lirohet. Më shumë se 500 njerëz,  përfshirë dhjetëra fëmijë – janë vrarë deri tani ndërsa protestuesit pro-demokracisë kërkojnë një kthim në pushtet të udhëheqëses të zgjedhur Suu Kyi dhe partisë së saj Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD).

Kyav Zvar Minn përshkroi ngjarjet e së mërkurës si “një lloj grushti shteti, në mes të Londrës”, njoftoi Reuters. “Unë kam qenë i mbyllur në ambasadë. Ky lloj grushti shteti nuk do të ndodhë,” shtoi ai. Ambasadori u fotografua duke qëndruar në rrugë jashtë ambasadës në Mayfair të Londrës duke folur me oficerët e forcës së Policisë Metropolitane.

Raportohet se policia u thirr për të ndaluar ri-hyrjen e stafit në ndërtesë. Protestuesit u mblodhën jashtë ambasadës pasi doli lajmi se ambasadori ishte larguar nga ambasada. Në mars, Kyav Zvar Minn bëri thirrje për lirimin e Suu Kyi dhe i tha BBC se Myanmar ishte “i ndarë” dhe mund të rrezikohej nga lufta civile. Ambasadori, i cili është një ish-kolonel ushtarak, u vlerësua nga Sekretari i Jashtëm Britanik Dominic Raab, që vlerësoi “guximin dhe patriotizmin” e tij.

Zëvendës ambasadori Chit Vin thuhet se ka marrë detyrën e karrierës në Londër, njoftoi Reuters, duke cituar diplomatët me njohuri të çështjes. Një zëdhënës i Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar i tha BBC se “po kërkonte sqarime mbi statusin aktual të ambasadorit të Mianmarit në Londër, në përputhje me protokollin diplomatik”.

Ushtria e Mianmarit mori pushtetin në vend pasi përmbysi qeverinë dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Vetëm disa ditë më vonë, filloi të shfaqej një lëvizje protestë, e cila shpejt mori vrull, duke bërë që qindra mijëra njerëz të marrin pjesë në protesta në rrugë. Javën e kaluar, Suu Kyi u akuzua për thyerjen e një ligji të sekreteve zyrtare të epokës koloniale, që mbart një burgim deri në 14 vjet.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb