Dalin fotot nga nisja e takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, takim ky që po zhvillohet në Bruksel.

Takimi ndërmjetësohet nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell dhe Emisari për dialogun, Miroslav Lajçak. Paraprakisht, Borrell zhvilloi takime të ndara me Kurtin dhe Vuçiçin.

Fokusi i takimit do të jetë gjetja e një rrugëdaljeje nga kriza aktuale dhe shmangia e çdo përshkallëzimi dhe tensioni të mëtejshëm në terren, thuhet në njoftimin e BE-së. Unioni kërkon veçanërisht zgjidhje për çështjen e targave dhe kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb