Mbeten edhe 11 ditë deri në fund të majit, por janë ditë shumë përcaktuese për shitjen e Milanit. Ky duket se është horizonti kohor për të parë për të kuptuar se kujt do t’ia shesë Elliott.

Sepse oferta e re e RedBird është reale dhe konkrete dhe e bazuar në shifra që Investcorp vështirë se do t’i arrijë (Reuters tashmë njofton se ka pezulluar negociatat me Elliott, për momentin nuk ka asnjë konfirmim), madje duke supozuar një rritje të mëtejshme: 1.3 miliardë euro që mund të bëhet 1.8 miliardë.

Përbërja e investimit që fondi amerikan është gati të bëjë ndjek shifrat e raportuara nga Il Sole 24 Ore: 600 milionë kapital, ndërsa pjesa tjetër do të vijë nga një kredi që, veçanërisht jo vetëm, do të bëhet përmes Elliott. Dhe ndoshta falë interesave të kësaj kredie kjo shifër do të shkonte në 1.8 miliardë të famshme.

Në këtë mënyrë, fondi Singer do të mbetej, ndonëse me një pjesë minoritare, brenda Milanit, një hipotezë që nuk është e re pasi e kemi folur pak kohë më parë: Elliott dëshiron të marrë pjesë në të ardhurat e objektit të ri.

Meqë ra fjala, me këtë evolucion, projekti për një San Siro të ri të realizuar së bashku me Interin ringjallet pasi stadiumi ishte pengesë për Investcorp, e cila një pjesë të madhe të portofolit të saj e mbështet në pasuri të paluajtshme.

Edhe me pronësinë e RedBird, menaxhimi që ka bërë kaq shumë të mirë deri më tani, do të rikonfirmohej masivisht: Maldini, Massara, Moncada dhe Gazidis do të vazhdonin të punonin për të ardhmen e Milanit me aftësinë dhe maturinë që e çoi ekipin drejt luftës së titullit kampion deri në fund dhe ndoshta fiton Scudetton.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb