RUSI

Një tërmet  me magnitudë 7.5 ballë i shkallës Rihter u regjistrua në Rusi mëngjesin e kësaj të mërkure. Tërmeti ka prekur Rusinë Lindore dhe skatësisht ishujt Kurils.

Ajo çfarë ka shqetësuar më shumë është një tsunam i mundshëm sipas autoriteteve japoneze. Tsunami mund të prekte një rreze prej 1 mijë km dhe mund të godiste Japoninë që e ka shumë afër, ishujt e Paqësorit Midway, The Northern Marianas DHE Wake  si dhe vala mund të godiste deri në Hauai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb