Një tërmet i fuqishëm është regjistruar në oqeanin Paqësor, shumë pranë Australisë.

Sipas EMSC, tërmeti ka qenë me magnitutë 7.7 të shkallës rihter dhe epiqendra e saj është regjistruar 470 km larg nga Vanuatu dhe New Caledonia.
Zona njihet për ishuj të shumtë, ndërkohë që deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo dëme materiale.

Autoritetet janë në gatishmëri, pasi ekziston mundësia për cunami.

Para se tërmetit me maginutë 7.7, janë regjistruar dhe dy tërmete me mganitutë 6-të.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb