JAPONI

Japonia është ‘dridhur’ ditën e sotme nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.2 të shkallës Rihter në veri të vendit.

Epiqendra ka qenë në provincën Miyagi, vetëm 104 kilometër larg Fukushimës.

Pas këtij tërmeti, pjesa lindore e bregut të Japonisë është goditur edhe nga një valë e vogël tsunami.

Për qytetarët në ato pak sekonda u rikthye makthi i një dekade më parë kur një tërmet i ngjashëm shkundi vendin, saktësisht Fukushimën, dhe 20 mijë persona vdiqën ose humbën, ndërsa sot nuk raportohet për dëme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb