Një tërmet me magnitutë 4.5 ballë të shkallës rihet ka goditur pak minuta më parë Turqinë.

Instituti i Sizmiologjisë në Stamboll raporton se tërmeti kishte si epiqendër zonën e Antalyas në Jug-Perëndim të Turqisë.

Lëkundjet sapo kanë ndodhur dhe autoritetet
janë duke bërë vlerësimin e dëmeve. E njëjta zonë u trondit nga një tjetër tërmet me magnitudë 3.9 të shkallës Rihter disa ditë më parë.

Tërmetet janë shtuar shumë vitet e fundit në Turqi, ndërsa sizmiologët flasin për riaktivizim të dy pllakave të rrezikshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: