Holanda do të dërgojë një ekip kërkim-shpëtimi në Turqi për të ndihmuar në kërkimet për qytetarët që kanë mbetur nën rrënoja pas tërmeti të fortë, 7.7 ballë të shkallës rihter, që goditi vendin.

“Ky ekip përfshin policë dhe personel ushtarak, reagues të ndihmës së parë dhe zjarrfikës”, u shpreh ministri i Jashtëm holandez Wopke Hoekstra në një postim në Twitter.

“Të tronditur nga lajmi i tërmetit shkatërrues në Turqi dhe Siri. Mendimet tona janë me viktimat, familjet e tyre dhe shumë turq e sirianë të plagosur”, u shpreh ai më tej.

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) i bëri thirrje më parë komunitetit ndërkombëtar për ndihmë në përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb