Shumë prek banorëve të prekur nga tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërisë zgjodhën të shkojnë në Kosovë. Siç raportojnë mediat kosovare, numri i familjeve që janë zhvendosur nga Shqipëria, kryesisht zona e Durrësit, në Malishevë, po vazhdon të rritet.


Komuna e Malisheves përmes një njoftimi për shtyp ka bërë me dije se familjet e shpërngulura janë strehuar nëpër familjet e këtij qyteti, ndërsa komuna së bashku me shërbimet tjera është duke iu ofruar të gjitha shërbimet e nevojshme.


“Krahas evidentimit të personave të cilët janë strehuar, ju është ofruar edhe pako ushqimore dhe higjienike, si dhe shërbimet e nevojshme shëndetësore, nga ekipet e shërbimit shëndetësor në Malishevë. Krahas shërbimit shëndetësor, edhe organizata humanitare “Nëna Terezë”, gjithashtu është duke mbështetjen e saj”, thuhet në njoftim.
(BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb