Të paktën një person ka gjetur vdekjen në tërmetin e fuqishëm që goditi sot Meksikën, njoftuan autoritetet.

Një tërmet me fuqi 7.6 ballë sipas Rihterit ka goditur pranë bregut qendror të Paqësorit të Meksikës në përvjetorin e dy lëkundjeve të mëparshme shkatërruese, duke vrarë të paktën një person, duke tronditur ndërtesat dhe duke ndezur alarmet e tërmeteve në kryeqytet.

Nuk pati raportime të menjëhershme për dëme të konsiderueshme nga tërmeti i cili goditi në orën 13:05 me orën lokale dhe goditi afër qytetit të La Placita de Morelos në shtetin e Michoacán në një thellësi prej 15 km.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha në Twitter se sekretari i marinës e njoftoi se një person humbi jetën në qytetin port të Manzanillo, Colima kur një mur në një qendër tregtare u shemb.

Autoritetet e Michoacán thanë se nuk kishte raporte të menjëhershme për dëme të konsiderueshme përveç disa çarjeve në ndërtesat në qytetin e Coalcomán.

Një urdhër evakuimi i detyrueshëm është lëshuar në Mexico City, por kryetarja e bashkisë, Claudia Sheinbaum, tha se deri më tani nuk ka pasur raportime për dëme në kryeqytet.

Agjencia kombëtare e mbrojtjes civile e Meksikës tha se qendra e cunamit të marinës nuk kishte lëshuar një alarm, sepse për shkak të vendndodhjes së epiqendrës, nuk pritej asnjë ndryshim në nivelet e detit.

Megjithatë, më herët, Sistemi i Paralajmërimit të Cunamit në SHBA tha se ekzistonte rreziku i një cunami pranë brigjeve të Michoacan.

Ai erdhi saktësisht pesë vjet pasi një tërmet vrau 370 njerëz dhe shkaktoi dëme të mëdha në të gjithë qendrën dhe jugun e vendit. Një tërmet i mëparshëm në të njëjtën ditë në 1985 vrau rreth 5000 njerëz.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb