Karvani i parë i ndihmës për Sirinë veriperëndimore të mbajtur nga opozita që nga tërmeti shkatërrues i së hënës thuhet se ka kaluar tani në territor nga Turqia.

Zyrtarët thanë se gjashtë kamionë kishin kaluar nëpër vendkalimin Bab al-Hawa të Idlibit.

Dorëzimi i ndihmave jetëshpëtuese në rajon u ndërpre për katër ditë për shkak të dëmtimit të rrugëve dhe çështjeve logjistike.

Punonjësit e shpëtimit atje thonë se të paktën 1,900 njerëz janë vrarë dhe se qindra familje janë bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura.

Edhe para se të godiste tërmeti, 4.1 milionë banorë – shumica prej tyre gra dhe fëmijë – mbështeteshin në ndihmën humanitare për të mbijetuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: