Edhe pse ka kaluar një muaj nga tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë, familjarët e viktimave janë ende duke kërkuar të afërmit e tyre.

“Shkuam në spitale që nuk janë as në atë listë. Kemi qenë në çdo spital në Hatay,” tha Ertuğrul, që ka humbur të afërmit e tij.

Ertogrul
Ertogrul

Ashtu si mijëra të tjerë, Nur dhe Ertuğrul thonë se janë në një garë me kohën për të gjetur të afërmit e tyre të zhdukur, madje duke u kërkuar dhe të njohurve që të kontrollojnë spitalet.

Një muaj pasi tërmetet shkatërruan shtëpi dhe jetë në të gjithë Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore, duke lënë të vdekur më shumë se 50,000 njerëz, të afërmit e të zhdukurve enden mes rrënojave dhe fushave të varrezave masive kërkojnë për ta. Asnjë dëshmi e trupave të tyre nuk u gjet mes mbeturinave të asaj që dikur ishin shtëpitë e tyre dhe ambulancat i çuan të plagosurit në çdo shtretër spitalor që ishte në dispozicion në të gjithë vendin, me disa të transportuar potencialisht në objekte të largëta më të mëdha për trajtim. Postera që tregojnë portretet e të zhdukurve me thirrje për këdo që ka informacion që të kontaktojë në sheshet publike nga qyteti qendror i Kahramanmaraş në qytetet në të gjithë Hatajin.

Mehmet Güleç, një tjetër turk thotë se i kalon netët e tij duke bredhur rrugëve të İskenderun për të gjetur vëllain e tij Mustafa.

  • foto galeri

“Ka shumë familje në këtë situatë,” tha Mehmeti. “Disa nga njerëzit që erdhën për të shpëtuar të afërmit e tyre thanë ‘E dëgjuam zërin e Mustafës, e nxorëm jashtë dhe e dërguam në një spital në Adana’.” Babai i tyre filloi të kërkonte spitalet në Adana, tha Mehmeti, duke udhëtuar deri në largësi. Stambolli në veriun e largët të Turqisë dhe ndalimi në çdo institucion mjekësor gjatë rrugës për të kërkuar prova të djalit të tij të zhdukur.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb