Të paktën 38 vetë kanë ndërruar jetë, kurse 1607 të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 6.8 që ra në qytetin Elazig.

Sipas Autoritetit të Turqisë për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), 17 njerëz u vranë dhe 654 njerëz u plagosën në Elazığ, provinca e goditur më rëndë. Katër njerëz u vranë dhe 226 njerëz u plagosën në provincën fqinje të Malatya, me dëme më të rënda në rrethin Doğanyol. Dhjetra të tjerë u plagosën gjithashtu në provincat jugore dhe juglindore të Adıyaman, Kahramanmaraş, Dijarbakir, Şanlıurfa dhe Batman.

Numri i të mbijetuarve më vonë arriti në 45, sipas Autoritetit të Turqisë për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD). Personi i fundit që u shpëtua ishte 65-vjeçari Ayşe Yıldız, i cili u tërhoq nga rrënojat në lagjen Mustafa Paşa të Elazës 19 orë pas tërmetit. Një nga zhvillimet më inkurajuese të ditës, ishte se një grua me emrin “Azize” u tërhoq nga rrënojat në lagjen Mustafapaşa të Elazës 17 orë pas tërmetit.

  • foto galeri
  • foto galeri

Miraç Dişli, një djalë 12-vjeçar, i cili u shpëtua 11 orë pas tërmetit, më vonë vdiq në spital. Gjysmëhëna e Kuqe Turke tha në një njoftim në rrjetet sociale se Dişli ishte vullnetar për një projekt vitin e kaluar. Babai dhe nëna e Miraç Disli po marrin trajtim mjekësor, pasi janë plagosur.

Së bashku me Soylu, Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca dhe Ministri i Mjedisit dhe Zhvillimit Urban Murat Kurum mbërritën në provincë për të ndihmuar në koordinimin e përpjekjeve të shpëtimit dhe ndihmës. Koca tha më herët se 1.031 persona janë sjellë në spitale me lëndime të ndryshme. Rreth 137 pacientë vazhdojnë të marrin trajtim por asnjë nuk mbetet në gjendje kritike, shtoi ai. Tërmeti goditi rrethin e Sivrice në 8:55 pasdite (1755 GMT) në një thellësi prej 6.7 kilometra.

Sivrice, një qytet me një popullsi prej rreth 4,000 njerëz, ndodhet në jug të qendrës së qytetit Elazığ në brigjet e Liqenit Hazar. Liqeni është një nga pikat turistike më të njohura në rajon dhe burimi i lumit Tigër. Tërmeti shkaktoi panik midis banorëve të qyteteve të mëdha të Dijarbakir, ıanlıurfa dhe Adıyaman. Nuk u raportuan dëme të mëdha nga rajoni. Sipas raporteve fillestare, tërmeti u ndje në provincat deri në Adana jugore dhe Samsunin verior, së bashku me Sirinë veriore dhe Irakun. Mediat lokale në Liban thanë se qytetet e Beirutit dhe Tripolit gjithashtu ndjenë tërmetin. Po ashtu, tërmeti është ndjerë edhe në Izrael.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se qeveria po merr të gjitha hapat për të ofruar ndihmë ndaj njerëzve pas tërmetit. Ne qëndrojmë pranë njerëzve tanë”, tha Erdogan të Premten në Tëitter. Presidenti anuloi pjesëmarrjen e tij të planifikuar në Asamblenë e 33-të të përgjithshme dhe ceremoninë e ndarjes së Bordit të Marrëdhënieve Ekonomike të Jashtme të Turqisë (DEIK) në Lıtfi Kırdar Konventën Ndërkombëtare dhe Qendrën Ekspozita në Stamboll për të Shtunën. Erdogan më vonë mbërriti në Elazığ, ku mori pjesë në funeralin e një nëne dhe një djali që humbën jetën në tërmet.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb