Cybertruck është një nga modelet më të “nxehta” jo vetëm për Tesla-n, por edhe për të gjithë industrinë globale të makinave, pasi marrja elektrike për shkak të faktorëve të jashtëm vonoi ndjeshëm prodhimin e saj.

Por, siç tregon gjithçka, çdo problem u zgjidh dhe montimi i Cybertruck filloi në objektet e Tesla në Freemont. Në fakt, një dëshmitar i pakundërshtueshëm është fotografia ku një grup prej të paktën nëntë kamionçinash elektrikë po shkojnë drejt shtetit të Kalifornisë.

Kujtojmë se në nëntor 2019, Elon Musk fillimisht prezantoi versionin prototip të Cybertruck, me dizajnin e tij të planifikuar për vitin 2021. Por menjëherë pas kësaj, themeluesi ekscentrik i Tesla njoftoi ndryshime në orar, për shkak të kompleksitetit të ndërtimit të tij. Megjithatë, siç tregon gjithçka, prodhimi i gjerë i Cybertruck do të fillojë në vitin 2024.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: