Koreja e Veriut ka kryer atë që mendohet të jetë lëshimi i raketave më të mëdha që nga viti 2017.

Koreja e Jugut raportoi se lëshimi u zhvillua në orën 07:52 me orën lokale të së dielës (22:52 GMT) në brigjet lindore të Koresë së Veriut.

Japonia, Koreja e Jugut dhe SHBA-ja e kanë dënuar lëshimin, testin e shtatë këtë muaj, shkruan BBC.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut nga testet e armëve balistike dhe bërthamore dhe ka vendosur sanksione të rrepta. Por shteti i Azisë Lindore kundërshton rregullisht ndalimin dhe udhëheqësi Kim Jong-un është zotuar të forcojë mbrojtjen e vendit të tij.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Koresë së Jugut tha se testi i së dielës ishte një raketë balistike me rreze të mesme veprimi (IRBM), e cila do të ishte raketa më e madhe e testuar që nga nëntori 2017.

Zyrtarët japonezë dhe koreanojugorë vlerësuan se raketa arriti një lartësi prej 2000 km (1240 milje) dhe fluturoi për 30 minuta në një distancë prej 800 km (500 milje). Ai zbarkoi në Detin e Japonisë.

Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Koresë së Veriut që të “përmbahet nga aktet e mëtejshme destabilizuese”, në një deklaratë të lëshuar nga Komanda Indo-Paqësorit e ushtrisë amerikane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb