Teuta ishte skuadra e parë e superligës që zbret sot në fushë, ndërsa luajti sfidën e parë të vlefshme për Ligën e Europës kundër lituanezëve të Ventspilsit. Skuadra e drejtuar nga Blendi Shkëmbi e ka parë veten menjëherë në disavantazh, kur në minutën e pestë, kur Serhiçuk ka përfituar nga një hutim i mbrojtjes durrsake dhe ka ndëshkuar Hidin në shtyllën e tij.

Teuta më pas e rrit shumë lojën e saj duke e mbajtur Ventspilsin për minuta të tëra në mesfushën e tij, por bregdetarët nuk arrijnë të ndërtojnë aksione të mira goli. Nga ana tjetër, vendësit preferojnë kundërsulmin, për t’u zgjuar në fundin e pjesës së parë, që gjithsesi do të mbyllet me epërsinë minimale të të zotëve të shtëpisë.

67210307 1191844960995531 2598935168085393408 N
67210307 1191844960995531 2598935168085393408 N

Panorama nuk ndryshoi as në pjesën e dytë. Ventsplis shënoi edhe dy herë të tjera duke bërë durrsakët që të kapitullojnë. Rezultatin për 2-0 e fiksoi Ulimbasevs, që brenda zonës me një të djathtë saktë e la të palëvizur portierin Hidi. Blutë përiqen të ndryshojnë diçka, por nuk kanë as forcë dhe as ide, ndërsa të zotët e shtëpisë do të gjejnë dhe golin e tretë.

Ajegun shpërthen në krahun e djathtë dhe i pamarkuar depërton deri në zonë, duke e kaluar topin mes këmbëve të Hidit për rezultatin 3-0, rezultat që e bën mjaft komod kthimin për letonezët dhe shumë të vështirë përmbysjen për durrsakët, që do të kenë nevojë për më shumë sesa një mrekulli në “Niko Dovana”.
(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb