“Enver Hoxha” i gazetarit Blendi Fevziut është cilësuar si ndër 10 librat më të mirë të periudhës së Luftës së Ftohtë.

The Guardian ka publikuar listën e shkrimtarëve më të mirë, mes të cilëve figuron dhe Fevziu, për të cilin thuhet se përmes jetëshkrimit të tij ka sjellë rrëfime tronditëse të asaj periudhe të errët.

Shkrimtari Timothy Phillips sjell si më poshtë 10 librat më të vlerësuar që përshkruajnë më mirë këtë periudhë. Timothy Phillips është një shkrimtar dhe historian udhëtimesh, autor i librit Perdja dhe Muri, i cili sjell si më poshtë listën me 10 librat më të mirë që përshkrojnë Luftën e Ftohtë.

Artikulli i The Guardian
‘Perdja e hekurt’ e preu Evropën nga veriu në jug midis viteve 1945 dhe 1989. Ajo përcaktoi kontinentin dhe në shumë mënyra të gjithë botën, për shkak të betejave ideologjike që shpërthyen në të. Mbretëria e kapitalizmit dhe demokracisë përfaqësuese dominuan në perëndim; mbretëria e komunizmit dhe sundimi njëpartiak në lindje. Kalimi i perdes në të dy drejtimet ishte gjithmonë një sipërmarrje dhe për miliona ishte edhe e paligjshme edhe e pamundur. Fuqia bërthamore dhe forcat e armatosura konvencionale të të gjitha fuqive të mëdha u përqendruan në atë vijë ndarëse, vendi më i mundshëm për fillimin e një lufte të tretë botërore.

Isha vetëm 11 vjeç kur ‘perdja e hekurt’ u shemb. Mbaj mend kur shikoja lajmet për rënien e Murit të Berlinit. Që atëherë, ndarja ka qenë një fantazmë në mendjen time. Fillova të mësoj rusisht vitin e ardhshëm dhe tekstet e mia erdhën nga koha sovjetike. Unë vizitova Evropën Lindore që nga viti 1995 e tutje dhe gjeta vende që po tërhiqeshin nga versioni i socializmit.

Gjithashtu zbulova herët se si perdja e hekurt i kishte frymëzuar shkrimtarët. Nga thrillerët e tensionuar të luftës së ftohtë deri te traktatet e argumentuara me pasion që fajësojnë njërën ose tjetrën palë për ngërçin, nga historianët që përpiqen të kuptojnë se si Evropa u bë kaq e copëtuar, deri te memoiristët që kryejnë tregimet e tyre, shpesh tragjike për të shtypur: perdja e hekurt ka qenë burimi nga disa libra të mrekullueshëm.
Pak para pandemisë, unë udhëtova përgjatë gjatësisë së perdes së hekurt, nga Arktiku ku takohen Norvegjia dhe Rusia deri në kufirin e Turqisë dhe Azerbajxhanit, vendi më jugor ku NATO preku vendet e Paktit të Varshavës. Rezultati ishte udhëtimi i një jete dhe një libër, ‘Perdja dhe Muri’: Një Udhëtim Modern përgjatë Kufirit të Luftës së Ftohtë të Evropës. Është përpjekja ime për të kapur atë që ka mbijetuar nga ndarja e vjetër si në tokë ashtu edhe në kokat e njerëzve. Kam lexuar shumë gjatë udhëtimit. Është një nga kënaqësitë e udhëtimit solo. Këtu po ndaj 10 libra që zbulojnë thelbin e kufirit më kërcënues që bota ka parë ende.

1. ‘Tetë ditë në Jaltë’ nga Diana Preston
Edhe kur lufta e dytë botërore po zhvillohej, nuk ishte aspak e pashmangshme që të përfundonte në një Evropë të ndarë. Libri i Preston, i vitit 2020 është një përshkrim i gjallë i mënyrës sesi liderët aleatë të ‘Tre të Mëdhenjve’ u mblodhën në Krime për të arritur një marrëveshje jo të lehtë për të ardhmen e kontinentit dhe sferat përkatëse të ndikimit të vendeve të tyre. Konferenca e Jaltës e shkurtit 1945 ishte një ngjarje politike jashtëzakonisht e rëndësishme. Por Preston fokusohet gjithashtu në preferencat personale dhe dobësitë e Churchillit, Roosevelt-it dhe Stalinit, dhe se si ata lundruan në vijat e kuqe të njëri-tjetrit.

2. ‘Njeriu i tretë’, nga Graham Greene
Kur njerëzit mendojnë për ‘perden e hekurt’, ata priren të mendojnë veçanërisht për dy qytete evropiane, Berlinin, vetë i ndarë, dhe Moskën, nga ku qeveria e BRSS drejtonte efektivisht satelitët e saj. Megjithatë, deri në vitin 1955, Vjena ishte e ndarë shumë si Berlini në sektorët amerikanë, britanikë, francezë dhe sovjetikë. Njeriu i tretë i Greene (1950) dhe filmi i mëparshëm me këtë emër ngjall periudhën më mirë se çdo gjë. Hetimi i vdekjes së Harry Lime tregon ‘Qytetin e Ëndrrave’ në një dritë të fëlliqur të pasluftës. Greene gjithashtu paraqet në plan të parë një nga çuditë më të mëdha të luftës së ftohtë, Patrullën Ushtarake Ndër-Aleate të Vjenës, e cila kërkonte një ushtar nga çdo fuqi pushtuese për të ndarë një xhip dhe për të udhëtuar së bashku në skenat e krimit.

3. Gjaku dhe rëra e Alex von Tunzelmann: Suez, Hungaria dhe kriza që tronditi botën
Kjo perlë e rrallë fokusohet në dy nga ngjarjet më të mëdha të periudhës, krizën e Suezit dhe Revolucionin Hungarez. Të dyja arritën kulmin e tyre në të njëjtën kohë në vitin 1956. Më shpesh të trajtuara veçmas, në duart e Von Tunzelmann krizat binjake rifitojnë forcën e tyre të plotë gjeopolitike. Ajo ka një sy për të ndriçuar detajet; veprimi shpesh shpaloset orë pas ore. Lexohet si një thriller.

4. ‘Berlin 1961: Kennedy, Hrushovi dhe vendi më i rrezikshëm në tokë’, nga Frederick Kempe
Ishte viti 1961 kur lufta e ftohtë pati një nga momentet e saj “të nxehta”. Kempe e çon lexuesin në një udhëtim në konflikt, ndërsa autoritetet sovjetike dhe gjermanolindore përpiqen të zgjidhin problemin e Berlinit Perëndimor. Një ishull i kapitalizmit perëndimor i izoluar brenda RDGJ-së, Berlini Perëndimor ishte gjithashtu një rrugë kryesore shpëtimi për gjermanët e pakënaqur të Gjermanisë Lindore. Më shumë se 2.5 milionë ishin arratisur deri në vitin 1961. Hrushovi dhe regjimi i Gjermanisë Lindore ishin të vendosur t’i jepnin fund këtij sikleti. Për njëfarë kohe, dukej sikur ata mund të pushtonin Berlinin Perëndimor, por në fund Muri ishte suva e zgjedhur prej tyre, një imponim monstruoz në kryeqytetin gjerman, por që funksionoi kryesisht për të bllokuar gjermano-lindorët brenda për 28 vitet e ardhshme.

5. ‘Spiuni që erdhi nga i ftohti’, nga John le Carré
Asnjë listë e librave me perde të hekurt nuk do të ishte e plotë pa Le Carré, dhe ky është libri i tij që qëndron më afër ‘perdes së hekurt’. Është e errët, cinike dhe, edhe pas gjashtë dekadash, mbërthyese. Në fund të fundit, heroi, agjenti britanik Alec Leamas, detyrohet të përballet me realitetin e Murit të Berlinit nga afër.

6. ‘Dashuria e kuqe: Historia e një familjeje gjermanolindore’, nga Maxim Leo
Leo eksploron se si ishte të rritesha në RDGJ në një nga kujtimet e mia të preferuara. Ai shkruan bukur dhe fjalët e tij janë përkthyer me shkathtësi në anglisht nga përkthyesja e shumë munguar Anthea Bell. E mira, e keqja dhe e shëmtuara e jetës së Gjermanisë Lindore janë para nesh. Për mua, pjesa më prekëse përshkruan vizitën e parë të Leos në një pikë kontrolli të madh rrugor të Gjermanisë Lindore. “Sa i barrikaduar është vendi ynë,” mendon ai. “Çfarë u bë me ëndrrën e socializmit?”

7. ‘Qumështi Sovjetik’, nga Nora Iksten
BRSS kishte kufij tokësorë me ‘perde të hekurt’ me tre vende, Norvegjinë, Finlandën dhe Turqinë, por edhe një kufi detar me perëndimin në Detin Baltik. Letonia ishte një republikë sovjetike me një vijë të gjatë bregdetare baltike. Kjo përfundoi e shpuar me bazat e raketave dhe telat me gjemba. Romani i shkrimtarit letonez, Ikstena i vitit 2015 hedh një vështrim të ashpër ironik ndaj jetës atje, përmes syve të një mjekeje që dëbohet në një fshat të largët vetëm për ta gjetur veten duke menduar për absurditetet dhe padrejtësitë e të ashtuquajturit “socializëm i pjekur”. Ekziston një pasazh i mrekullueshëm ku personazhet shikojnë funeralin shtetëror të Leonid Brezhnev në televizion dhe shohin se burrat që e ulin atë në varr humbasin ekuilibrin e arkivolit të tij, i cili bie me një përplasje të fortë.

8. ‘Along the Edge of the Forest: An Iron Curtain Journey’- ‘Përgjatë skajit të pyllit’, një udhëtim me perde të hekurt nga Anthony Bailey
Libri i Bejlit ishte një frymëzim për udhëtimin tim me ‘perde të hekurt’. Ai udhëtoi në linjë ndërsa ndarja ishte ende në vend, duke shkuar nga maja e kufirit të brendshëm gjerman në Trieste. Ai është i kufizuar në aftësinë e tij për të hyrë në lindje. Megjithatë, libri përmban shumë reportazhe magjepsëse. Autori me të vërtetë arrin të fusë nën lëkurë se çfarë nënkuptonte kufiri për njerëzit e zakonshëm.

9. ‘Enver Hoxha’, grushti i hekurti i Shqipërisë nga Blendi Fevziu
Askund në Evropë nuk ishte më misterioze gjatë Luftës së Ftohtë se Shqipëria. Vendi ishte i izoluar edhe nga shtetet e tjera komuniste dhe diktatori Enver Hoxha, e turpëroi kombin e tij nga të gjitha anët. Jetëshkrimi i Fevziut është lexim tronditës. Si i ri, Hoxha “flinte deri në mesditë, rrinte zgjuar natën vonë dhe nuk kishte interesa të veçanta”. Por sapo ia doli përpara, ai vendosi ligje të çuditshme për shqiptarët dhe ua kaloi gjashtë ministrave të Brendshëm, pesë prej të cilëve i ekzekutoi.

10. ‘Dancing Bears: True Stories of People Nostalgic for Life Under Tiranny’- Arinjtë që kërcejnë: Histori të vërteta të njerëzve nostalgjikë për jetën nën Tiraninë nga Witold Szabłoëski

Çfarë ka lënë pas perdja e hekurt? Ka mbetje fizike, disa të mëdha dhe të famshme, të tjera të vogla dhe të lënë pas dore. Ekziston gjithashtu një trashëgimi në miliona mendje. Udhëtimi im i gjeti njerëzit që u mungonin jo vetëm pjesët e mira, por ndonjëherë edhe të këqijat, duke përfshirë kufijtë e pakalueshëm dhe ndërhyrjen e shtetit në jetën e përditshme. Szabłowski, një gazetar polak, udhëtoi nëpër Evropën Qendrore për të shkruar këtë libër të butë dhe të mendimit. Është një kënaqësi nga fillimi në fund.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb