Për njëzet vjet, Lady Diana ka qenë personi më i fotografuar, i ndjekur dhe i filmuar në planet, atëherë përse të mos i bëni asaj një film të ri dokumentar? Ed Perkins, producenti ‘i Princeshës’ që hap Festivalin e 18-të të Biografisë në Bolonja më 10 qershor, iu afrua personazhit të princeshës së famshme të Uellsit, duke e rrëfyer atë “nga këndvështrimi i shikuesit”, duke punuar vetëm në materiale arkivore.

“Ajo që më interesoi mua – shpjegon Perkins – ishte të jepja një imazh të personalitetit të Dianës, paradoksalisht më pak të ndërmjetësuar, pavarësisht se ishte një nga njerëzit më mediatik ndonjëherë.

Kur Diana Spencer vdiq në aksidentin tragjik me makinë në Paris me Dodi Al-Fayed më 31 gusht 1997, Perkins ishte 11 vjeç. “Më kujtohen prindërit e mi që hynë në dhomën time duke qarë, duke më thënë se çfarë kishte ndodhur – thotë ai. As unë dhe as ata nuk e kishim njohur, më vonë ishim dëshmitarë të kësaj skene zie kombëtare me njerëz që derdheshin në rrugë sikur të kishte ndodhur një tragjedi që kishte të bënte me një familjar, një person jashtëzakonisht të afërt me ta – vazhdon drejtori – që në atë moshë sqaron se nuk kisha dhimbje, por mbaj mend që ndjeva konfuzion, sepse nuk e kuptoja pse po ndodhte e gjitha kjo. Ishte vërtet interesante. për të kuptuar se ishte ana e pabesueshme e këtij personi që kishte magjepsur kaq shumë njerëz në të gjithë botën me kalimin e kohës. Për filmin tim mund të intervistoja njerëz që treguan se si e kishin njohur dhe pse ajo ishte e veçantë për ta, por kjo do të kishte pasur një dozë spekulimesh të cilat nuk më interesonin t’i rrëfeja.”

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Familja mbretërore nuk është e përfshirë në asnjë mënyrë në produksion, por ata janë vënë në dijeni për filmin: “Kur tregoj një histori, jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë që kam – shton Ed Perkins – dhe duke qenë se kjo histori përfshin ndjeshmërinë e miliona njerëzve, por ne veçanti është edhe historia e William dhe Harry qe humbën nënën e tyre, do te thoja se kjo është mbi të gjitha historia e një nëne. Dua shume ta respektoj këtë ndjeshmëri dhe shpresoj të kem qenë i ekuilibruar duke i mbajtur gjërat të paanshme”.
I gjithë filmi u ndërtua përmes dokumenteve reale me zërat e njerëzve, qoftë edhe jashtë ekranit, për të vepruar si një fill i përbashkët së bashku me muzikën origjinale të Martin Phipps.

Filmi do të transmetohet në Sky Documentaries dhe do të transmetohet në përvjetorin e Lady D.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb