“Si kaloi Liz Truss nga fushata entuziaste e Remain në një nga përkrahësit më të vendosur të Brexit në Britani?”, kështu e nis artikull për Liz Truss.

Truss ishte një nga të mbeturit e qeverisë së Cameron gjatë fushatës së referendumit 2016.

Në një fjalim të pasionuar në Federatën e Ushqimit dhe Pijeve vetëm 38 ditë para votimit, sekretari i atëhershëm i shtetit për mjedisin, ushqimin dhe çështjet rurale lartësoi vlerën e tregut të vetëm “të çmuar”, duke u shprehur: “Unë mendoj se duhet të jemi shumë të kujdesshëm në marrjen e tregut të vetëm si të mirëqenë,” .

Truss bëri gjithashtu parashikime të tmerrshme për Brexit-in, të cilat më vonë do t’i karakterizonte si “Frika e Projektit”.

Ajo tha për ‘The Guardian’ se Brexit do të përfaqësonte një “hap jashtëzakonisht retrograd” për mjedisin dhe paralajmëroi lexuesit e Sunday Times se një votim për t’u larguar nga Bashkimi Evropian do të paralajmëronte një “dekadë të humbur” për ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar.

Ajo parashikoi gjithashtu se një votë për t’u larguar do të rriste burokracinë dhe do të mbyllte tregjet evropiane për eksportuesit britanikë.

Më tej nuk i kurseu as dyshimet e saj për marrëveshjet tregtare pas Brexit, të cilat më vonë iu ngarkua t’i negocionte.

Ajo akuzoi aktivistët e Brexit që donin të largoheshin nga Mbretëria e Bashkuar për të çrregulluar ekonominë dhe bashkoi forcat me Ed Miliband të Laburistit, Ed Davey të Liberal Demokratëve dhe Caroline Lucas të Partisë së Gjelbër për të nënshkruar një deklaratë ndërpartiake, duke e quajtur Lënë aktivistët “ekstreme dhe të vjetëruar”.

Deri më 23 qershor, një ditë para se Britania të shkonte në votime për referendumin , ajo po mburrej për përfitimet ekonomike të BE-së.

Por pasi ishte shpallur rezultati i referendumit (dhe vetëm 39 orë pas postimit të saj të fundit pro-BE), Liz Truss postoi në Tëitter një pranim të votës.

18 muajt e ardhshëm do ta shihnin atë të adoptonte një transformim të kujdesshëm të Brexitit me arsyetimin se qeveria duhej të përmbushte vullnetin e popullit.

Një javë pas referendumit, Truss u shpreh pro Boris Johnson për udhëheqje, gjatë një interviste të dhënë në The Daily Telegraph.

“Kjo udhëheqje tani duhet të vijë nga dikush që beson dhe ka bërë fushatë për largimin nga Bashkimi Evropian. Nuk mendoj se kushdo që bëri fushatë për ne që të qëndronim në BE do të ishte në gjendje të siguronte besimin në të njëjtën mënyrë,” do shprehej ajo.

Kur Theresa May fitoi udhëheqjen, Truss u emërua sekretare e drejtësisë.

Ajo u kritikua nga Dominic Grieve, ish-prokurori i përgjithshëm dhe Shoqata e Avokatëve Penalë për dështimin për të mbështetur me forcë tre gjyqtarë, të cilët u cilësuan si “armiq të popullit”.

Pas rezultatit zhgënjyes të zgjedhjeve të përgjithshme të May, Truss u emërua kryesekretarë e Thesarit.

Gjatë kësaj kohe, ajo zbuloi fillimisht mbështetjen e saj për Brexit, duke i thënë Andreë Neil në tetor 2017 se “faktet kanë ndryshuar dhe unë kam ndryshuar mendje”.

Në vitin 2018 Truss e pozicionoi veten si një Brexiteer pragmatike, prioriteti kryesor i së cilës ishte sigurimi i një marrëveshjeje të pranueshme reciprokisht me BE-në.

“Ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është arritja e një marrëveshjeje që mund të sigurojë mbështetjen e parlamentit, por edhe të negociueshme me BE-në”, tha ajo në një intervistë me ITV jashtë konferencës së partisë konservatore në 2018.

Truss kundërshtoi krahun radikal të Brexit nga i cili tani ajo merr mbështetje në ofertën e saj për udhëheqje.

Ajo mbështeti May duke votuar në favor të të tre votave kuptimplota në mars 2019, të cilat qeveria i humbi fuqishëm për shkak të kundërshtimit të Brexite-ve të vijës së ashpër.

“Kur shikoni zgjedhjet e tjera , pa Brexit, pa marrëveshje, një bashkim doganor, marrëveshja e kryeministrit është shumë më tërheqëse”, tha ajo për The Times në vitin 2019.

Kur Johnson, David Davis dhanë dorëheqjen nga kabineti i May për kapitullimin e saj të perceptuar në BE, Truss mbështeti kryeministren.

Truss u distancua më tej nga përkrahësit e fortë të Brexitit mbi perspektivën e një Brexit pa marrëveshje.

Në janar 2020, nga një fitore dërrmuese e konservatorëve, euroskepticizmi i Truss-it u rrit.

Më 23 janar, një javë përpara se Britania të largohej, ajo u ngrit për të kritikuar BE-në në gjuhë të ngjashme që kishte përdorur për të mbrojtur Remain.

“Ndërsa largohemi nga Bashkimi Evropian, ne kemi një mundësi të madhe për të qenë një forcë liberalizuese për tregtinë në botë”, tha ajo gjatë asaj kohe shkruan The Times.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb