Ajo ishte figura publike më e njohur në botë, por mbretëresha Elizabeta II arriti ta mbante jetën e saj private “të padukshme”, përveç familjes dhe miqve. Publikimi i pamjeve nga jeta e saj private ishin shume të rralla.

Vetëm në herë, në dokumentarin e vitit 1969 “Familja mbretërore”, mbretëresha lejoi një transmetim televiziv të skenave të kontrolluara me kujdes të jetës së saj të përditshme, të tilla si një Barbecue në Skoci, dekorimi i pemës së Krishtlindjes dhe blerja e ëmbëlsirave për fëmijën e saj më të vogël, Princin Eduard.

Zakonisht fundjavat e mbretëreshës kalonin në Kështjellën Windsor – shtëpia e saj e vërtetë, të cilën e quante edhe si vendin e saj të argëtimit.

Mbretëresha ngrihej në orën 7:30 të mëngjesit për të konsumuar mëngjesin e saj me çaj Earl Grey dhe biskota. E veshur për ditën, me flokët e stiluar, ajo ha mëngjes në dhomën e saj private të ngrënies.

Elizabeth II dëgjon BBC Radio dhe lexon gazetat e përditshme, duke filluar me Racing Post, The Times dhe The Daily Telegraph (duke përfshirë fjalëkryqet), dhe përfundon shtypin me e një vështrim në tabloidet.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Një nga ngjarjet e rëndësishme të mëngjeseve të saj, traditë e cila datonte që nga kohët e stër-stërgjyshes së saj Mbretëreshës Viktoria, ishte mbërritja e personit që luante mlodi me një instrument të quajtur Piper (tip gajdeje tradicionale skoceze).

Kjo ndodhte në arën 9 të mëngjesit ndërkohë që muzikanti luante poshtë dritares së mbretëreshës për 15 minuta.

Kjo pasohej nga një kalim që mbretëresha i bënte dosjeve në tavolinën e saj të punës dhe nga takime me me zyrtarët.

Në orën 18:30 çdo të mërkurë, monarkja mbante një takim me kryeministrin në dhomën e saj të audiencës në katin e parë të Pallatit Buckingham.

“Takimet kokë më kokë janë mënyra ime për të takuar njerëz, pa i dëgjuar askush tjetër. Kjo më jep një pamje shumë të gjerë të asaj që po ndodh në të vërtetë”, deklaroi dikur mbretëresha.

Megjithatë përmbajtjen e bisedave, Elizabeth e mbante rreptësisht private.

Pavarësisht se ishte monarkja e Mbretërisë së bashkuar, mbrtëresha hante dreka dhe darka të thjeshta, mish të pjekur në skarë ose peshk, me perime të kultivuara në vend.

Mbretëresha ndiqte gjithashtu edhe shfaqje të ndryshme në televizion, por se serialin The Croën, një seria i bazuar në jetën e mbretërorëve britanikë, ajo nuk e pa. Madje miqtë e ngushtë dhe oborrtarët, kanë treguar se Elizabeth II ishte e iofenduar nga mënyra se si bashkëshorti i saj portretizohej në serial.

E njohur ishte edhe dashuria e monarkes për kafshët. Shëtitja e qenve të saj nëpër kopshtet e Pallatit Buckingham dhe rezidencat e tjera të saj mbeti një kënaqësi e veçantë e mbretëreshës dhe një nga mënyrat që kishte zgjedhur për të kryer pak aktivitet fizik.

Ajo që i çudiste të gjithë, ishte fakti se edhe në moshën 90 vjeçare, mbretëresha vijonte të hipte vetë mbi kuaj.

Ushtria ishte gjithashtu një pjesë e rëndësishme e jetës së saj që nga vitet e adoleshencës në Kështjellën Ëindsor gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur një garnizon i Gardës Grenadier mbronte princeshat mbretërore. Më vonë në jetë, asaj i pëlqente të ftonte oficerët në detyrë në Ëindsor për çaj.

Një episod i lezetshëm ishte ajo kur e ftoi krejt papritur një një major të ri i cili ishte edhe një mik i familjes. Për shkak se ftesa erdhi në një kohë kur majori as nuk e priste, nuk pati kohë të vishej në mënyrë zyrtare. Ai veshi një pallto sipër dhe shkoi me veshjen e një dite të zakonshme. Mbretëresha kënbënguli që majori të heqë pallton çka zbuloi se majori kishte veshur një bluzë ku shkruhej “Zoti i lumtur”. Kjo shkaktoi të qeshura edhe nga vetë mbretëresha.

Argëtimi nga miqtë ishte një “valvul” e rëndësishme shpëtimi për Mbretëreshën. Në fund të viteve 1960, ajo mori pjesë në dasmën e vajzës së një zonje në pritje, ku dhëndri kishte veshur një kaftan me lule dhe Mick Jagger ishte i ftuar. Kur ajo dhe Filipi ishin të moshës së mesme, ata patën darka të mira me Kontin dhe Konteshën e Ëestmorland, Lordin dhe Zonjën Carnarvon dhe Lordin Rupert dhe Zonjën Camilla (Micky) Nevill. Edhe kur ishte radha e Mbretëreshës për të pritur në Pallatin Buckingham, secili nga të tjerët do të sillte një pjatë. Për një darkë private në shtëpinë e një miku, ajo dhe Filipi mbërrinin me një makinë të vogël, të shoqëruar nga një detektiv.

Ajo ishte jashtëzakonisht e afërt me nënën dhe motrën e saj, duke u kontrolluar me ta çdo ditë, kudo që ndodhej. Të dielave në Windsor, Mbretëresha ndalonte në shtëpinë e nënës së saj, Royal Lodge, për një pije pas shërbimit në Kapelën Mbretërore të të Gjithë Shenjtorëve.

Sa herë që ndaheshin, i tundnin shamitë e bardha njëri-tjetrit. Vdekja e Nënës Mbretëreshë dhe Princeshës Margaret në fillim të vitit 2002 goditi rëndë Mbretëreshën, shkruan The Times.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb