Është thelluar bilanci i shpërthimit vetëvrasës në një xhami në qytetin jugor afgan të Kandahar. Të paktën 47 persona kanë humbur jetën dhe ka plagosur më shumë se 80, në sulmin e dytë të madh ndaj adhuruesve shiitë në Afganistan brenda një jave.

Xhamia Imam Bargah ishte e mbushur me njerëz kur sulmuesit sulmuan, sepse komuniteti kishte mbajtur lutje përkujtimore për viktimat e bombardimit të mëparshëm, në provincën veriore Kunduz.

Katër burra mbërritën rreth orës 1.00 pasdite duke shpërthyer një bombë në portën e xhamisë dhe dy të tjerë mes mes adhuruesve brenda.

“Ishte koha e lutjes kur u dëgjua zhurma e tre deri në katër të shtënave dhe menjëherë pas kësaj ndodhi një shpërthim në xhami,” tha Basir Ahmadi, i cili ishte duke pritur jashtë spitalit kryesor të Kandahar për lajmet për të afërmit e plagosur.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: