Disa vende në kufi me Bjellorusinë kanë shprehur shqetësimin se kriza aktuale së shpejti mund të shndërrohet në një konfrontim ushtarak të plotë.

Vendet anëtare të BE-së, Lituania, Estonia dhe Letonia paralajmëruan në një deklaratë të enjten se Bjellorusia kishte përshkallëzuar qëllimisht “sulmin e saj hibrid”, për të cilin ata thanë se përbënte kërcënim serioz për sigurinë evropiane, duke iu referuar akuzave se Minsk po përdor emigrantët dhe refugjatët si armë.

“Kjo rrit mundësinë e provokimeve dhe incidenteve serioze që mund të përhapen edhe në fushën ushtarake,” thuhet në një deklaratë të përbashkët nga ministrat e mbrojtjes të tre vendeve.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: