Thellohet më tej skandali i trukimeve të ndeshjeve në kampionatin spanjoll. Një javë nga arrestimet e para, në dritë dalin detaje që vërtetojnë se paracaktimi i rezultateve nuk bëhej në kategoritë inferiore, por në elitën e futbollit iberik dhe një prej kampionateve më të fortë të Europës siç është La Liga. E përditëshmja “El Mundo Deportivo” ka publikuar një bisedë telefonike të përgjuar nga prokuroria, e cila tregon trukimin e sfidës së javës së fundit në sezonin që sapo u mbyll mes Valladolid dhe Valencia.

C 29 Fotogallery 1025668 Imagegallery Imagegalleryitem 14 Image
C 29 Fotogallery 1025668 Imagegallery Imagegalleryitem 14 Image

Kjo e fundit fitoi në transfertë 2-0 dhe siguroi biletën për në Champions League. “Ka një marrëveshje. Shtatë lojtarë janë blerë. Valencia fiton sin ë pjesën e parë ashtu edhe në të dytën, E di çfarë, askush nuk mund ta zbulojë”, thotë në bisedën telefonike Carlos Aranda, kreu i dyshuar I organizatës që paracaktonte ndeshjet e futbollit në Spanjë. Në të vërtetë ndeshja Valladolid-Valencia u vendos me nga një gol për çdo pjesë me gabime të dukshme të mbrojtjes vendase.

Fbl Esp Police
Fbl Esp Police

Duke qëndruar në atë që raporton gazeta spanjolle, shtatë futbollistët e blerë ishin të gjithë të Valladolid. Ndërmjetës i Carlos Arranda ishte kapiteni Borja Fernandez, që kishte marrë paratë nga ish-sulmuesi i Realit të Madridit, Raul Bravo. Paratë më pas ishin ndarë në shtëpinë e sulmuesit Keko. Të gjithë këta persona janë ndaluar nga policia, ndërsa në pritje të procesit janë lënë të lirë mbin bazën e garancisë financiare.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb