Ramzan Kadyrov, ‘i forti’ i Çeçenisë, një provincë e Federatës Ruse, ka fyer të gjithë rekrutët rusë që nuk duan të shkojnë në luftë në Ukrainë, duke i cilësuar si frikacakë.

Sipas Kadyrov, arsyet që ata parashtrojnë për të mos luftuar, se ata kundërshtojnë luftën apo udhëheqjen politike ruse, nuk janë gjë tjetër veçse justifikime.

“Ti e di, nuk je gjë tjetër veçse një frikacak, një tradhtar, një qenie njerëzore e dorës së dytë ”, tha ai në një postim në platformën Telegram Kadyrov.

Të mërkurën, Kremlini njoftoi një mobilizim të pjesshëm. Ky njoftim i presidentit Vladimir Putin bëri që shumë rusë të moshës ushtarake të nxitojnë drejt aeroporteve dhe pikave kufitare tokësore.

Në total, 300,000 rezervistë pritet të marrin letra marshimi. Z. Kadyrov sqaroi të enjten se nuk do të ketë rekrutim në Çeçeni. Megjithatë, disa njësi të vullnetarëve çeçenë kanë shkuar tashmë në fronte, shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: