Pushimet në  ishujt grekë  që nga maji? Athina po konsideron rihapjen e kufijve të saj për britanikët që kërkojnë diellin grek para verës, duke shkuar kundër politikës së udhëheqësve evropianë, shkruan shtypi britanik.

Kjo natyrisht do të zbatohet vetëm për britanikët  që janë vaksinuar kundër  Covid-19. Pushimet në ishujt grekë mund të fillojnë zyrtarisht në maj, pasi vendi konsideron hapjen e kufijve të tij më herët sesa parashikojnë udhëheqësit evropianë, sipas Daily Mail britanik, duke cituar Times .

Sigurisht, britanikët që do të jenë në gjendje të udhëtojnë në vendin tonë do të jenë ata që janë  vaksinuar kundër Covid-19. Sipas artikullit, kjo lëvizje kundërshton pozicionin e marrë nga udhëheqësit evropianë duke kërkuar një qasje të bashkuar dhe të kujdesshme për hapjen e udhëtimeve të panevojshme jashtë bllokut.

Kjo iniciativë e qeverisë greke vjen në një kohë kur Greqia ka regjistruar gjithsej 182.783 raste të sëmundjes dhe 6.343 vdekje. Në 24 orët e fundit,  vendi ynë regjistroi 2,147 raste të reja dhe 22 vdekje të reja . Athina kërkon të rritë industrinë vitale të turizmit të vendit, e cila është goditur rëndë nga pandemia Covid-19, komenton botimi britanik. Për më tepër, qeveria Greke ka në plan të sigurojë që personeli në aeroportet e vendit si dhe personeli i hotelit të vaksinohen kundër koronavirusit. Sidoqoftë, rifillimi i turizmit grek në vend në maj do të kundërshtohej pasi udhëheqësit e BE besojnë se është shumë herët për të filluar heqjen e kufizimeve për udhëtimet e panevojshme.

Dje, megjithatë, Kryeministri Britanik  Boris Johnson  zbuloi se udhëtimet jashtë vendit për kohën e lirë dhe pushimet do të ndalohen të paktën deri më 17 maj të paktën.

Nga ana e tyre, vendet anëtare të BE mund të parandalojnë britanikët të bëjnë pushime këtë verë për shkak të Covid-19. 27 Shtetet Anëtare planifikojnë të lejojnë turistë nga vendet me një incidencë të ulët të sëmundjes Covid, të tilla si Zelanda e Re dhe Australia, për të ndaluar turistët nga vendet në vendet “në listën e zezë” (ato me një incidencë të rritur): të tilla si Mbretëria e Bashkuar ose Shtetet e Bashkuara.

Mutacioni shumë ngjitës  britanik  ka synuar qeverinë e Londrës dhe shumë vende, të tilla si Spanja, kanë ndaluar hyrjen e shtetasve britanikë në vendin Iberik. Vetëm pronarët spanjollë të pronave në Britani lejohen të hyjnë në vend nëse kanë marrë një test Covid në 72 orët e fundit që tregon një negativ, siç raportohet në gazetën The Mirror.

Për udhëheqësit evropianë,kufizimet në udhëtimet e panevojshme brenda BE-së duhet të mbesin në vend për momentin, pasi situata epidemiologjike mbetet serioze dhe  variantet e koronavirusit të ri  paraqesin sfida shtesë. Një draft i konkluzioneve të Telekonferencës Ghetto Evropiane, i cili arriti në Reuters, thekson se kufizimet e udhëtimit duhet të futen në një mënyrë proporcionale që nuk bën diskriminim dhe merr parasysh situatat specifike ndërkufitare në komunitetet lokale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb