Recetë nga znj Eneida
Përbërësit

500 gr luleshtrydhe
200 gr sheqer (50+150 gr)
1 limon
3 vezë
Pak liker
500 gr mascarpone
400 gr biskota “Savoiardi”

Përgatitja

Luleshtrydhet i presim në kubikë, u shtojmë lëngun e gjysmës së limonit, 50 gr sheqer dhe lëkurën e limonit dhe i lëmë të nxjerrin lëngun.
Sheqerin tjetër e rrahim me 3 të verdhat e vezëve deri sa të bëhet shkumë. Shtojmë mascarponen dhe e trazojmë të lidhen mirë bashkë.
Rrahim të bardhat e vezëve dhe ia shtojmë kremit me 3 doza. Kullojmë luleshtrydhet dhe te lëngu ngjyejmë biskotat.
Shtrojmë shtresën e parë, kremin, shtresë tjetër me biskota krem dhe nga lart luleshtrydhe e kulluara

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb