Administrata Biden po i dërgon Kongresit një kërkesë shtesë prej 33 miliardë dollarësh për të mbështetur Ukrainën përmes një faze të re gjatë disa muajve të ardhshëm, ndërsa Rusia vazhdon luftën e saj brutale dhe të paepur. Ai përfshin financimin për sigurinë, ndihmën ekonomike dhe humanitare.

Presidenti i SHBA Joe Biden do të përshkruajë më tej kërkesën kur ai të japë vërejtjet për mbështetjen e SHBA për Ukrainën në orën 10:45 të mëngjesit ET.

Kërkesa prej 33 miliardë dollarësh përfshin 20.4 miliardë dollarë të kërkuara për ndihmë ushtarake dhe sigurie. Këto 20 miliardë dollarë përfshijnë 5 miliardë dollarë autoritete shtesë të tërheqjes, 6 miliardë dollarë për Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës dhe 4 miliardë dollarë për Programin e Financimit të Jashtëm Ushtarak të Departamentit të Shtetit, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës, shkruan BBC.

Ndërsa anëtarët kanë rënë dakord se nevojiten më shumë para për Ukrainën, ende nuk është e qartë se si suplementi do të lëvizte me shpejtësi në Kongres dhe as nuk është e qartë se sa shpejt mund të lëvizë ky propozim për oligarkët. Një rrugë e mundshme do të ishte lidhja e dy pjesëve të legjislacionit së bashku, por udhëheqësit republikanë dhe demokratë janë në fazat e hershme të bisedimeve se si të kalojnë fondet më të gjera për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb