Dy adoleshentë palestinezë u vranë nga ushtarët izraelitë gjatë një proteste përgjatë gardhit kufitar Izrael-Gaza.

Autoritetet shëndetësore të Gazës njoftuan se Ali al-Ashqar, 17 vjeç dhe Khaled al-Ribie, 14 vjeç, u qëlluan në gjoks nga policia izraelite të premten ndërsa mijëra palestinezë mbajtën protesta të shumëfishta, shkruajnë mediat botërore.

Ashraf al-Qidra, një zëdhënës i Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë në Gaza, tha për Al Jazeera se 76 njerëz u plagosën gjithashtu nga zjarri izraelit, 45 prej të cilëve ishin në shënjestër.

“Shumica e viktimave pësuan plagë në pjesët e sipërme të trupit. Kjo tregon qartësisht se autoritetet izraelite kanë pasur qëllim që t’i vrasin”, tha ai. Më shumë se 5,000 palestinezë morën pjesë në marshimin e së premtes. Ushtria izraelite citoi një numër më të madh të pjesëmarrësve, duke thënë se 6.200 njerëz u mblodhën në disa pika përgjatë kufirit me Izraelin.

Ndërsa protestat javore organizohen kryesisht nga Hamas, i cili ka qeverisur rripin e Gazës që nga viti 2006, fraksione të tjera palestineze organizojnë gjithashtu marshimet përmes Komisionit Marshi për të Drejtën e Kthimit i cili filloi në fillim të vitit 2018.

Ghazi Hamad, një zyrtar i lartë i Hamasit në Gaza, i tha Al Jazeera se Izraeli kishte një politikë të tillë, qe vendos në shenjestër palestinezët. Hamad theksoi se vrasjet e së Premtes dhe numri i madh i lëndimeve ishin tregues i mungesës së “mirëkuptimeve politike” midis Izraelit dhe Hamas.

  • foto galeri

Mungesa e shpresës

Një palestinez që merr pjesë rregullisht në marshime i tha Al Jazeera nga Gaza se shumica e njerëzve marrin pjesë sepse ata dhe familjet e tyre po ndjejnë një tarifë të fortë nga bllokada ekonomike, dhe gjithashtu nga mbyllja e pikës kufitare midis Gazës dhe Egjiptit.

“Njerëzit kanë humbur shpresën. Ka vetëm dëshpërim dhe mjerim përreth tyre,” , tha palestinezi, që nuk donte të identifikohej.

. Më shumë se 200 palestinezë dhe një ushtar izraelit janë vrarë në këto marshime që nga viti 2018, sipas The Associated Press. Rreth 70 përqind e dy milion palestinezëve të Gazës janë refugjatë të regjistruar të cilët fillimisht u dëbuan nga shtëpitë e tyre nga grupet e atëhershme të armatosura Zioniste para themelimit të Izraelit në 1948.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb