Një tjetër shpërthim ka ndodhur pak minuta më parë në Kabul. Sipas BBC një shpërthim i fortë është dëgjuar pranë aeroportit të Kabulit.

Disa imazhe të postuara në mediat sociale tregojnë retë e zeza të tymit që ngrihen në ajër mbi ndërtesat.

Coto

Një zyrtar i ministrisë së shëndetësisë ka thënë për BBC se shpërthimi i fundit u shkaktua nga një raketë që goditi një shtëpi pranë aeroportit.

Aktualisht është e paqartë nëse ka viktima, por shpërthimi, afërsisht 5 kilometra në veri-perëndim të aeroportit të Kabulit, duket se është shkaktuar nga një goditje rakete.

Pamjet televizive dhe videot që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë tym të zi që ngrihet në qiell mbi ndërtesën, siç thuhet një pronë banimi.

Aeroporti nuk u godit drejtpërdrejt, tha burimi.

 

Presidenti amerikan Joe Biden kishte paralajmëruar se një sulm tjetër në aeroportin në Kabul.

Rreth 170 persona u vranë në një shpërthim vetëvrasës pranë aeroportit të enjten, i cili u krye nga një degë e grupit të Shtetit Islamik.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: