Ushtria e Mianmarit kreu një seri vrasjesh masive të civilëve në korrik që rezultuan në vdekjen e të paktën 40 burrave, sipas një hetimi të BBC.

Dëshmitarët okularë dhe të mbijetuarit thanë se ushtarët, disa të rinj deri në 17 vjeç, mblodhën fshatarët i ndanin burrat para se t’i vrisnin. Pamjet video dhe imazhet nga incidentet duket se tregojnë se shumica e të vrarëve u torturuan fillimisht dhe u varrosën në varre të cekëta.

Vrasjet ndodhën në korrik, në katër incidente të veçanta në Kani Township – një bastion i opozitës në distriktin Sagaing në Mianmar Qendror.

Ushtria është përballur me rezistencën e civilëve që kur mori kontrollin e vendit në një grusht shteti të shkurtit, duke rrëzuar një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike të udhëhequr nga Aung San Suu Kyi.

BBC foli me 11 dëshmitarë në Kani dhe krahasoi llogaritë e tyre me pamjet e telefonit celular dhe fotografitë e mbledhura nga Myanmar Witness, një OJQ me qendër në Mbretërinë e Bashkuar që heton abuzimet e të drejtave të njeriut në vend.

Vrasja më e madhe ndodhi në fshatin Yin, ku të paktën 14 burra u torturuan ose u rrahën për vdekje dhe trupat e tyre u hodhën në një gropë të pyllëzuar.

Dëshmitarët në Yin – emrat e të cilëve i kemi mbajtur për të mbrojtur identitetin e tyre – i thanë BBC-së se burrat ishin lidhur me litarë dhe ishin rrahur para se të vriteshin.

“Ne nuk duruam dot ta shikonim, kështu që ulëm kokën, duke qarë,” tha një grua, vëllai, nipi dhe kunati i së cilës u vranë.

“Ne iu lutëm që të mos e bënin. Ata nuk u interesuan. Ata i pyetën gratë: “A janë burrat tuaj mes tyre? Nëse janë, bëni ritet tuaja të fundit.

Një burrë që arriti t’u shpëtonte vrasjeve tha se ushtarët u bënë keqtrajtime të tmerrshme burrave për orë të tëra para se të vdisnin.

“Ata u lidhën, u rrahën me gurë dhe kondakë pushkësh dhe u torturuan gjatë gjithë ditës”, tha i mbijetuari.

“Disa ushtarë dukeshin të rinj, ndoshta 17 ose 18 vjeç, por disa ishin vërtet të moshuar. Kishte edhe një grua me ta.” Në fshatin Zee Bin Dwin aty pranë, në fund të korrikut, 12 trupa të gjymtuar u gjetën të varrosur në varre masive të cekëta, duke përfshirë një trup të vogël, ndoshta një fëmijë, dhe trupin e një personi me aftësi të kufizuara. Disa u gjymtuan.

Trupi i një burri rreth të gjashtëdhjetave u gjet i lidhur në një pemë kumbulle aty pranë. Pamjet e kufomës së tij, të rishikuara nga BBC, treguan shenja të qarta torture. Familja e tij tha se djali dhe nipi i tij kishin ikur kur ushtria hyri në fshat, por ai kishte qëndruar, duke besuar se mosha e tij do ta mbronte nga dëmtimi.

Vrasjet dukej se ishin një dënim kolektiv për sulmet ndaj ushtrisë nga grupet e milicisë civile në zonë, të cilët po kërkojnë rivendosjen e demokracisë. Luftimet midis ushtrisë dhe degëve lokale të Forcës së Mbrojtjes Popullore – një emër kolektiv për grupet e milicisë civile – ishin intensifikuar në zonë në muajt para vrasjeve masive, duke përfshirë përleshjet pranë Zee Bin Dwin.

Është e qartë nga provat vizuale dhe dëshmitë e mbledhura nga BBC se burrat ishin në shënjestër në mënyrë specifike, duke u përshtatur me një model të vërejtur në të gjithë Myanmarin muajt e fundit të fshatarëve meshkuj që përballeshin me ndëshkime kolektive për përleshjet midis Forcave të Mbrojtjes Popullore dhe ushtrisë.

Familjet e të vrarëve këmbëngulën se burrat nuk ishin të përfshirë në sulmet ndaj ushtrisë. Një grua që humbi vëllanë e saj në masakrën e fshatit Yin tha se ajo iu lut ushtarëve, duke u thënë atyre se vëllai i saj “nuk mund të përballonte as një katapultë”.

Ajo tha se një ushtar u përgjigj: “Mos thuaj asgjë. Jemi të lodhur. Do të të vrasim.”

Gazetarëve të huaj u është ndaluar të raportojnë në Mianmar që nga grushti i shtetit dhe shumica e mediave joshtetërore janë mbyllur, duke e bërë të pamundur raportimin në terren.

BBC ia dërgoi akuzat e ngritura në këtë histori zëvendësministrit të Myanmarit për Informacionin dhe zëdhënësit ushtarak, gjeneralit Zaw Min Tun. Ai nuk e mohoi se ushtarët kishin kryer vrasjet masive.

“Kjo mund të ndodhë,” tha ai. “Kur na trajtojnë si armiq, ne kemi të drejtë të mbrohemi”. Kombet e Bashkuara po hetojnë aktualisht shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut të kryera nga ushtria e Mianmarit.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb