FRANCE

Në Gjykatën Penalë të Anecy janë paraqitur 11 të pandehur, që të gjithë shqiptarë, në një gjykim që fillimisht u mbajt për dy ditë, më 13 dhe 14 shkurt 2020.

Ata u gjykuan për ndalim, blerje, transport dhe transferim të lëndëve narkotike, si dhe për pjesëmarrje në një organizatë kriminale.

Dënime deri 9 vjet burgim

Ky rrjet trafikantësh shqiptarë të drogës, të moshës 19 deri 33 vjeç, u dënua me dënime që shkojnë nga 1 deri 9 vjet burgim. Të gjithë u mbajtën në paraburgim në fund të seancës, ndërsa iu është thënë se përjetësisht nuk mund të harrojnë më në territorin francez.

Njëri nga të akuzuarit, i dënuar me dënimin më të rëndë dhe gjobën më të fortë (100,000 euro), që mungonte gjatë gjyqit, është shpallur në kërkim.

Rrjeti i trafikut të drogës ka funksionuar rreth 1 vit midis Marsit 2018 dhe Shkurtit 2019 në Annecy, Cran-Gevrier, Rumilly, Annemasse, Gaillard, Viry në Haute-Savoie. Bandat u çmontua më 15 shkurt 2019.

  • foto galeri

Sekuestrohen para, drogë dhe armë

Po atë ditë, policia franceze kreu kontrolle të rrepta, duke arrestuar gjithsej 9 persona të dyshuar, të gjithë shqiptarë. Hetuesit kishin kontrolluar 1.1 kilogramë heroinë të pastër, e cila, kur u kontrollua në mënyrë të rregullt, vlente në treg rreth 80,000 euro. Po ashtu u gjet heroinë, e cila nëse shitej në treg, do të vlente 40 mijë euro. Bandës gjithashtu iu gjetën para të gatshme që shkonin në 17,400 euro.

Komandanti i policisë në Annecy Jean-Philippe Charvet në atë kohë deklaroi se grupi kishte një organizim të mirfilltë, me financier dhe me korrierë, si dhe me rend hierarkik.

Disa pika të furnizimit me drogë

Rrjeti furnizoi disa pika shitjesh në Galerie Lafayette në Annecy, garazhin e Bocquet në Annecy-le-Vieux, përgjatë Thiou, dhe në parkun Alta ins në Seynod, si dhe “pikën qendrore” të La Barrade.

Sipas hetimeve, droga sillej drejtpërdrejtë nga Holanda.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb