KORCE

Me rastin e 71 vjetorit të ndarjes nga jeta në qytetin e Korçës është zhvilluar një aktivitet përkujtimor kushtuar “Artistes se popullit” Tefta Tashko Koco.

Për herë të parë janë transmetuar 6 këngë të saj, të cilat prej dekadash konsideroheshin të humbura, por janë zbuluar kohëve te fundit.

Këngët janë interpretuar dhe regjistruar nga artistja ne Milano ne vitin 1942. Këto disqe, materiale fotografike dhe dokumentare të saj u ekspozuan ne ambientet e Muzeut Kombëtar të Arsimit, ku shumë të pranishëm kanë treguar interes të veçantë për dëgjimin e këngëve të panjohura apo edhe për materialet qe u përcollën aty.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Këngët ‘Ishin 2 kunata’ apo ‘Ku do shkosh moj goce e vogël’ janë dy këngët nga 3 disqet e Tefta Tashko Kocos.

“Keto materiale janë një dëshmi me vlerë për historinë tonë kulturore”- thotë studiuesi i historisë, Niko Kotherja.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb