Një burrë, duart e të cilit mbetën të papërdorshme nga skleroderma, mori një jetë të re, pas asaj që besohet të jetë transplanti i parë i dyfishtë i duarve në botë për këtë sëmundje.

Steven Gallagher, 48 vjeç, u diagnostikua me sklerodermë, një sëmundje autoimune që shkakton shenja në lëkurë dhe organet e brendshme, pasi pati një skuqje të pazakontë në faqet dhe hundë, rreth 13 vjet më parë, dhe dhimbje në krahun e djathtë.

Mjekët fillimisht thanë se mund të ishte lupus, më pas menduan se ishte sindroma e tunelit të kyçit të dorës dhe ai iu nënshtrua një operacioni, por kur dhimbja u kthye në të dy krahët ai u referua te një specialist i cili konfirmoi se kishte sklerodermi.

Gjendja preku zona duke përfshirë hundën, gojën dhe duart dhe, rreth shtatë vjet më parë, gishtat e tij filluan të përkulen derisa ishin në pozicionin e grushtit dhe ai vuajti nga dhimbje të tmerrshme.

Kur ekspertët sugjeruan idenë e një transplanti të dyfishtë të duarve, babai i tre fëmijëve fillimisht e hodhi poshtë idenë, por më pas vendosi të vazhdonte pavarësisht rreziqeve.

”Duart e mia filluan të mbylleshin, arrita në pikën ku ishin në thelb dy grushte, duart e mia ishin të papërdorshme, nuk mund të bëja asgjë tjetër përveçse të ngrija gjërat me dy grushte”, theksoi pacienti.

Operacioni, i kryer në mes të dhjetorit të vitit të kaluar, zgjati 12 orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb