Trarët e çelikut ranë në një kantier ndërtimi në qendër të Tokios, duke plagosur të paktën pesë persona, sipas autoriteteve lokale.

Rreth orës 9:30 të mëngjesit me orën lokale, u raportua se trarët e çelikut ranë nga kati i 10-të në katin e 4-të në një kantier ndërtimi pranë Nihongbashi në lagjen Chuo të Tokios.

Sipas stacionit të policisë Chuo, të paktën pesë punëtorë u plagosën dhe disa nga viktimat mund të ishin bllokuar nën trarët e rënë të çelikut.

Katër të plagosur, të cilët dukej se ishin punëtorë ndërtimi në vend, tani janë në arrest kardiak. Një person ka pësuar lëndime, por ka mbetur në vetëdije.

Gjithsej 27 automjete të reagimit emergjent, përfshirë kamionë zjarrfikës, janë mobilizuar në vendngjarje për të kryer operacionet e shpëtimit, sipas raporteve të mediave lokale.

Incidenti ndodhi në afërsi të JR Tokyo Station Yaesu Exit pranë një grupi ndërtesash zyrash.

Shkaku i saktë i shembjes së traut të çelikut është ende nën hetim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb