Një ushtar i qeverisë, gruaja e tij dhe një luftëtar janë vrarë në dy sulme të veçanta në provincën e trazuar Papua të Indonezisë, thanë oficerët e sigurisë dhe një zëdhënës i rebelëve.

Përleshjet janë përshkallëzuar në provincën Papua të Indonezisë lindore që nga viti i kaluar, kur rebelët dogjën disa shkolla dhe vranë dy mësues në një fshat në rrethin Puncak.

Sulmuesit nga Ushtria Çlirimtare e Papuas Perëndimore, krahu ushtarak i Organizatës së Papuas së Lirë, qëlluan për vdekje një ushtar, vranë gruan e tij duke i prerë qafën dhe plagosën dy fëmijët e tyre në një sulm në një shtëpi të enjten në mëngjes në fshatin Elelim në rrethin Yalimo. , tha zëvendës shefi ushtarak i Papuas, Candra Kurniawan.

Gruaja e ushtarit, një mami që ndihmoi gratë indigjene Papuan të lindnin, vdiq rrugës për në një klinikë, tha Kurniawan, duke shtuar se forcat policore dhe ushtarake po kërkonin për sulmuesit, të cilët u larguan në xhungël.

Zëdhënësi i rebelëve Sebby Sambom konfirmoi se luftëtarët e grupit kryen sulmin, duke thënë se ishte pjesë e luftës së tyre për pavarësi nga Indonezia, të cilën ata e akuzojnë për kryerjen e një fushate gjenocidale kundër papuanëve.

Më vete, forcat indoneziane të sigurisë të mërkurën qëlluan për vdekje një komandant rebel lokal, Toni Tabuni, i cili po i rezistonte arrestimit në një bastisje në distriktin Nabire, dhe arrestuan një rebel tjetër që ishte me të, tha zëdhënësi i policisë së Papua-s, Ahmad Musthofa Kamal.

Ai tha se Tabuni dyshohet se ishte përfshirë në të paktën nëntë sulme vdekjeprurëse ndaj forcave të sigurisë dhe civilëve, duke përfshirë një gjeneral brigade indonezian, dy mësues dhe një punonjës shëndetësor që punonte për një grup pune për COVID-19.

Menjëherë pasi Tabuni vdiq, rebelët i vunë zjarrin nëntë klasave në një shkollë në distriktin Intan Jaya dhe plagosën rëndë dy mësues. Sambom tha se sulmi ishte në hakmarrje për vdekjen e Tabunit.

“Ne nuk kemi nevojë për shkolla dhe zhvillim të organizuar nga Indonezia që është vetëm një imazh për të mbuluar vrasjet dhe gjenocidin në Papua,” tha ai në një mesazh të regjistruar dërguar Associated Press. “Ne mund ta bëjmë vetë nëse Papua është e pavarur”.

Konfliktet midis papuanëve indigjenë dhe forcave indoneziane të sigurisë janë të zakonshme.

Papua u inkorporua në Indonezi në vitin 1969 pas një votimi të sponsorizuar nga OKB-ja që u pa gjerësisht si një mashtrim. Që atëherë, një kryengritje e nivelit të ulët ka zier në rajon, i cili është i ndarë në dy provinca, Papua dhe Papua Perëndimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb