“Ne jemi të vendosur të përfitojmë nga të gjitha mundësitë që na jep Brexit. Në fund të fundit, në tre vite kemi bërë hapa të mëdhenj përpara, duke përfituar nga liritë që na jep largimi ynë nga BE” .

Kështu theksoi ndër të tjera për AMPE përfaqësuesi i kryeministrit britanik kur i kërkuan të komentonte morinë e publikimeve në shtypin britanik që flasin për një dështim të plotë të Brexit.

“Ne arritëm përhapjen më të shpejtë të vaksinës në Evropë. Ne kemi marrëveshje me më shumë se 70 vende. Ne kemi rifituar kontrollin e kufijve tanë dhe po hartojmë një kurs si një komb i pavarur me besim”, tha përfaqësuesi i Rishi Sunak.

Javën e kaluar u mbushën tre vjet që kur Britania e Madhe u largua nga BE. Qëndrimi zyrtar i qeverisë mund të tentojë të paraqesë një imazh pozitiv, por realiteti e mohon.

Është karakteristikë se, sipas një analize të “Bloomberg Economics”, ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është tkurrur me 4% për shkak të Brexit. Vlerësohet se burokracitë shtesë në eksporte, vonesat në përpunimin e transaksioneve, vështirësia në rekrutimin e punëtorëve nga BE-ja, por edhe frika e investitorëve për atë që do të ndodhë më pas, ndër të tjera, i kushtojnë ekonomisë së vendit 100 miliardë paund.

“A e dëmtoi Britania veten kur vendosi në vitin 2016 të largohej nga BE? Indikacionet e deritanishme tregojnë se ai në fakt e ka bërë”, theksojnë ekonomistët që firmosin raportin përkatës.

Një studim i fundit nga Qendra për Studimin e Performancës Ekonomike të Shkollës Ekonomike të Londrës tregoi se çmimet e ushqimeve në Mbretërinë e Bashkuar po rriten çdo vit me 3% kryesisht për shkak të rritjes së kontrolleve doganore dhe shëndetësore në importet nga BE.

Në praktikë kjo do të thotë se mesatarisht çdo familje rëndohet me rreth 250 € në vit për ushqimin e saj.

“Duke pasur parasysh se familjet me të ardhura të ulëta shpenzojnë një pjesë më të madhe të të ardhurave të tyre për ushqim sesa familjet më të pasura, këto rritje i prekin ato në mënyrë disproporcionale”, përfundon studimi.

Edhe Departamenti i Tregtisë Ndërkombëtare të vendit vëren tani se objektivi i eksportit prej 1 trilion £ do të vonohet me 15 vjet për shkak të Brexit.

“Ky objektiv nuk mund të arrihet para vitit 2035”, nënvizon ai në raportin e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb