Të paktën 20 vetë u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën kur një tren pasagjerësh u përplas në një kamion të mallrave të parkuar në hekurudhë në Pakistanin lindor, thanë zyrtarët. Të paktën 84 persona të tjerë u plagosën, disa në gjendje kritike.

Shefi i policisë Umer Salamat tha se treni po udhëtonte nga qyteti lindor Lahore në provincën Balochistan në jugperëndim, kur aksidenti ndodhi në stacionin hekurudhor të Walhar pranë Rahim Yar Khan në orët e hershme të mëngjesit të 11 korrikut.

Kryeministri Imran Khan ka urdhëruar autoritetet për të ofruar kujdesin më të mirë mjekësor për viktimat dhe tha se ishte i trishtuar nga lajmi. Aksidentet vdekjeprurëse të trenave nuk janë të rralla në Pakistan.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb