Të gjithë janë lodhur nga coronavirusi. Alarmet po bien sërish për shkak të rritjes së re të rasteve, por lajmet për fundvit duket se janë të mira: Varianti Omicron duket se është më i butë, doza përforcuese e vaksinës po funksionon dhe kemi pilulën e parë të aprovuar kundër COVID-19.

Sipas një studimi nga Anglia, një lloj i ri i virusit i njohur si Omicron ka 20 deri në 25 për qind më pak gjasa të çojë në trajtim spitalor sesa një mutacion Delta.

Gjithashtu, eksperimentet laboratorike tregojnë se Omicron ka një aftësi më të ulët për të infektuar qelizat e mushkëriv.

Edhe pse mbetet për t’u parë nëse konstatimet do të konfirmohen në praktikë, duket se Omicron do të jetë më i butë.

Por, ai do të përhapet më shpejt sepse, për shkak të mutacioneve të shumta në proteinën S, shpesh anashkalon përgjigjen imune që kemi marrë nëpërmjet vaksinimit fillestar ose duke kaluar variantet e para të virusit.

Veç këtyre, një studim skocez tregon se rreziku për të shkuar në spital me Omicron është sa dy të tretat më i ulët dhe se kjo tendosje praktikisht nuk shkakton simptoma më të rënda tek njerëzit nën 60 vjeç.

Ai studim tregoi gjithashtu se vaksina përforcuese – domethënë doza e tretë – mbron shumë nga simptomat.

Në anën tjetër, një studim nga rajoni australian i Uellsit të Ri Jugor flet në favor të kësaj.

Megjithatë, shkencëtarët paralajmërojnë se rreziku qëndron në faktin se Omicron është shumë më ngjitës.

Edhe nëse rrjedha e sëmundjes është më e lehtë, nëse një numër i madh njerëzish infektohen në një periudhë të shkurtër kohore – do të mjaftojë që të mbingarkohen kapacitetet spitalore.

A po afrohet fundi i pandemisë?

Disa tashmë po parashikojnë që Omicron ngadalë por sigurt po i jep fund pandemisë.

Sepse, ai variant është “më i zgjuar dhe evolucionarisht më i lartë” se Delta.

Kjo do të thotë se përhapet më shpejt, por i vret “nikoqirët” më rrallë. Andaj Omicroni së shpejti duhet të ketë përparësi mbi Delta-n.

Megjithëse virusi nuk do të çrrënjoset shpejt – dhe kjo mund të mos ndodhë kurrë – ka të gjitha mundësitë që ai të bëhet endemik.

Kjo do të thotë se nuk do të ketë pandemi, por se një version i dobësuar i virusit do të ndodhë aty-këtu lokalisht ose sezonalisht – ashtu si gripi në dimër.

Më pas nga ai do të mbroheshim si dhe nga gripi – me një vaksinim vjetor.

Lajmi i mirë është se prodhuesit e vaksinave pretendojnë – dhe studimet e para e tregojnë këtë – se një dozë përforcuese mbron mirë kundër Omicron, përcjell Telegrafi.

Kështu thotë edhe Novavaks, vaksina e të cilës kompani u miratua së fundmi në BE.

Shpresa të mëdha janë vendosur në këtë vaksinë proteinike, sepse ka shumë njerëz që janë skeptikë për teknologjinë e re të mRNA, kështu që ata shmangën Moderna dhe Bayontek/Pfizer.

Prodhuesit e këtyre dy vaksinave njoftuan gjithashtu se doza e tretë funksionon mirë kundër llojit të ri. E njëjta gjë u njoftua nga prodhuesit e AstraZeneca.

Pilula e parë antivirale

Pfizer ka një tjetër lajm të madh këto ditë – Agjencia Amerikane e Mjekësisë ka lëshuar një miratim urgjent për pilulën e tyre antivirale të quajtur Paxlovid. Një ndër-analizë e Pfizer tregon se ilaçi ul shkallën e vdekjes me 89 për qind.

Paxlovid në fakt ngadalëson riprodhimin e virusit. Të gjithë ata që janë të sëmurë e marrin pilulën në shtëpi dy herë në ditë, gjithsej pesë ditë, në kombinim me një preparat tjetër.

Qëllimi i këtij ilaçi është të shmangë një rrjedhë serioze të sëmundjes dhe të parandalojë që ajo të shkojë në spital.

Procedura për miratim pranë Agjencisë Evropiane të Barnave është duke u zhvilluar. Ata thonë se tabletat mund t’u përshkruhen pacientëve të rritur që nuk kanë nevojë për oksigjen shtesë dhe kanë një rrezik të shtuar të sëmundjes së rëndë.

Prodhimi nuk do të prodhohet ende në masë, kështu që ky ilaç aktualisht është i shtrenjtë.

Kështu autoritetet amerikane porositën dhjetë milionë pako për rreth pesë miliardë dollarë dhe 265,000 të parat do të dorëzohen në janar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb