Rreth 90 për qind e njerëzve do të kenë fillimet e kataraktit së syrit deri në moshën 65 vjeçare, madje pa e kuptuar!

Për fat të mirë, disa truqe mbrojnë sytë tuaj dhe shmangin humbjen e shikimit në lidhje me moshën:

Vendosni syze dielli
Studimet zbulojnë se vendosja e tyre edhe në ditë me re ul rrezikun e kataraktit në gjysmë duke bllokuar UVB, llojin specifik të rrezeve ultraviolet që dëmton sytë. “Ne mund të mashtrohemi duke menduar se nuk është mjaft e ndritshme për syze dielli, por ka shumë UVB që vjen përmes reve”, shpjegon James M. Stringham, Ph.D., një studiues në Duke Eye Center.

Ai tregon se syzet e diellit në dyqane të lira, të cilat bllokojnë 98 për qind ose më shumë të rrezeve që shkaktojnë kataraktin – janë po aq efektive sa syzet që kushtojnë shumë!

Konsumoni peme dhe perime
Shkencëtarët kohët e fundit zbuluan se ngrënia e vetëm një peme ose perime me ngjyra të ndezura me çdo vakt vonon fillimin e kataraktit me një dekadë dhe ul gjasat që ndonjëherë të keni nevojë për operacionin e kataraktit në gjysmë.

Shijoni një filxhan kafe me shoqëri
Një pushim kafeje do të zvogëlojë rrezikun e humbjes së shikimit dhe kataraktit në lidhje me moshën. Arsyeja intriguese: Jo vetëm që antioksidantët dhe polifenolët në prodhimin e kafeinës tregojnë se bllokojnë grumbullimin e proteinave të përfshira në katarakte me 44 për qind, studiuesit zbuluan se takimet “ballë për ballë” – madje edhe në internet – paralajmërojnë trurin tonë për ndryshime delikate në vizionin tonë, duke ndihmuar ne i kapim para se të përshkallëzohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: