Inxhinierët dhe mjekët në SHBA kanë zhvilluar pajisjen e parë me ultratinguj të veshur që mund të regjistrojë strukturën dhe funksionin e zemrës në lëvizje në kohë reale. Sensori i ri i fuqishëm i imazhit mjekësor jo-invaziv të zemrës, i cili ka madhësinë e një pulle postare, mund të mbahet në trup 24 orë në ditë dhe funksionon edhe gjatë ushtrimeve.

Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, të udhëhequr nga profesori i nanoinxhinierisë Sheng Su, i cili bëri publikimin përkatës në revistën “Nature”, thanë se qëllimi është të lehtësohen ekografitë për zemrën. Sot, ekokardiogramat (tripleksi i zemrës) kërkojnë pajisje të mëdha dhe personel të specializuar. Teknologjia e re i lejon kujtdo që të ketë një ekografi në lëvizje”, tha Su.

Imazhi i zemrës është një mjet i rëndësishëm klinik për identifikimin e problemeve të mundshme. Falë algoritmeve të tij speciale të inteligjencës artificiale, pajisja e re është në gjendje të matë sa gjak po pompon zemra, gjë që është e rëndësishme pasi mospompimi i mjaftueshëm i gjakut është baza e shumë sëmundjeve kardiovaskulare.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

‘Patch’ i ri elektronik fleksibël – me përmasa 2.2 x 1.9 x 0.09 cm – përshtatet lehtësisht në lëkurë, përdor ultratinguj për të imazhuar vazhdimisht katër dhomat e zemrës në kënde të ndryshme, më pas analizon imazhet në kohë reale duke përdorur inteligjencën artificiale. Pajisja është e sigurt dhe imazhet janë me rezolucion të lartë, ndërkohë që nuk i ekspozon njerëzit ndaj rrezatimit. Mund të ngjitet në gjoks para, gjatë dhe pas ushtrimeve ose aktiviteteve të tjera.

Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjes tek të moshuarit dhe gradualisht po bëhen më të zakonshme tek moshat e reja. Shenjat e sëmundjeve të zemrës shpesh janë kalimtare dhe të paparashikueshme, gjë që shpesh e bën të vështirë diagnozën. Kjo është arsyeja pse ekziston nevoja për metoda më të sofistikuara, jo-invazive, të lira dhe të vazhdueshme të monitorimit të zemrës, gjë që e bën të mundur teknologjia e veshjes.

Aktualisht, blloku i ultrazërit “i zgjuar” është i lidhur nëpërmjet një kablloje me një kompjuter ku “shkarkon” automatikisht të dhënat që ka mbledhur nga zemra. Tashmë studiuesit kanë krijuar një qark me valë për “patch”, i cili së shpejti do të integrohet në të. Në të njëjtën kohë, ata kanë krijuar kompaninë fillestare softsonic për të komercializuar pajisjen e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: