Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se Sudani do të hiqet nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit pasi të paguajë qindra miliona dollarë për viktimat e sulmeve të së kaluarës dhe familjeve të tyre.

“Lajme të shkëlqyeshme! Qeveria e re e Sudanit, e cila po bën përparim të madh, u pajtua të paguajë 335 milionë dollarë për viktimat e terrorizmit në SHBA dhe familjet e tyre”, u shpreh Trump në Twitter.

“Sapo të depozitohen mjetet, unë do ta heq Sudanin nga lista e shteteve sponzorizuese të terrorizmit. Më në fund, drejtësi për popullin amerikan dhe një hap i madh për Sudanin”, shtoi ai.

Njoftimi shënon një moment historik në marrëdhëniet midis vendeve që janë përmirësuar në mënyrë të vazhdueshme pas rrëzimit të ish-udhëheqësit Omar al-Bashir në vitit 2019.

Sudani u vendos në listën e shteteve sponzorizuese të terrorizmit në vitin 1993 për akuzat se mbështeste grupet terroriste.

Në vitin 1997, Washington zyrtar vendosi sanksione ekonomike mbi Sudanin dhe i shtoi sanksionet një vit më vonë pas sulmeve ndaj ambasadave të SHBA-së në Kenia dhe Tanzani. Këto sulme u morrën përsipër nga al-Kaeda, e cila kishte përdorur Sudanin si bazën e tij të operacioneve.

Heqja e Sudanit nga lista e shteteve sponzorizuese të terrorizmit vjen përderisa administrata Trump vazhdon të kërkojë shtete tjera që do të vendosin marrëdhënie diplomatike me Izraelin, pasi muajin e kaluar këtë e zyrtarizuan Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini.

Është e paqartë nëse Sudani do të ndjekë shembullin, por heqja nga lista ishte e nevojshme përpara çdo zhvillimi të mundshëm diplomatik.

Pasi Sudani të hiqet zyrtarisht nga lista, në kuadër të shteteve sponzorizuese të terrorizmit do të mbeten vetëm tre shtete: Koreja e Veriut, Irani dhe Siria.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb