SHBA – Shtetet e Bashkuara po impononojnë tarifa të reja në vlerë prej 200 miliardë dollarë të mallrave kineze, pasi përshkallëzon luftën e saj tregtare me Pekinin.

Taksat më të larta të importit do të zbatohen në pothuajse 6,000 artikuj, duke shënuar raundin më të madh të tarifave amerikane deri më tani.

Dorashka, oriz dhe tekstile do të përfshihen, por disa artikuj që pritet të jenë në shënjestër, duke përjashtuar karriget dhe orat inteligjente. Kina ka premtuar më parë se do të hakmerret kundër çdo tarife të mëtejshme të SHBA.

Taksat do të hyjnë në fuqi nga 24 shtatori, duke filluar nga 10% dhe duke u rritur në 25% që nga fillimi i vitit të ardhshëm, nëse të dy vendet nuk bien dakord për një marrëveshje.

Presidenti Donald Trump tha se raundi i fundit i tarifave ishte në përgjigje të “praktikave të padrejta tregtare të Kinës, duke përfshirë subvencione dhe rregulla që kërkojnë që kompanitë e huaja në disa sektorë të sjellin partnerë lokalë.

BalkanWeb

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: